Plugins - iThemes Security (formerly Better WP Security) - Stable (latest releas - en to es translation catalogue (1448 entries)

en: Brute Force "admin" Username
es: Fuerza bruta del nombre de usuario «admin»

en: iThemes Security Pro Now Integrates with Restrict Content Pro.
es: iThemes Security Pro ahora se integra con Restrict Content Pro.

en: A search term is required when querying this actor type.
es: Es obligatorio un término de búsqueda al consultar este tipo de actor.

en: That actor type is not supported.
es: Ese tipo de actor no es compatible.

en: Added via WP CLI
es: Añadido mediante WP CLI

en: Limit Banned IPs in Server Config
es: Limitar las IPs prohibidas en la configuración del servidor

en: If the number of IPs in the banned list exceeds the Server Configuration File limit, the additional IPs will be blocked using PHP. Blocking IPs at the server level is more efficient than blocking IPs at the application level using PHP.
es: Si el número de IPs en la lista de prohibiciones supera el límite de archivo de la configuración del servidor, se bloquearán las IPs adicionales usando PHP. Bloquear IPs a nivel de servidor es más eficaz que bloquear IPs a nivel de la aplicación usando PHP.

en: Limiting the number of IPs blocked by the Server Configuration Files (.htaccess and nginx.conf) will help reduce the risk of a server timeout when updating the configuration file.
es: Limitar el número de IPs bloqueadas por los archivos de configuración del servidor (.htaccess y nginx.conf) reducirá el riesgo de caídas del servidor al actualizar el archivo de configuración.

en: Limit Banned IPs in Server Configuration Files
es: Limitar las IPs prohibidas en los archivos de configuración del servidor

en: Failed to delete the ban: %s
es: No se ha podido borrar la prohibición: %s

en: Failed to save the ban: %s
es: No se ha podido guardar la prohibición: %s

en: This IP address is already banned.
es: Esta dirección IP ya está prohibida.

en: Cannot ban an authorized host.
es: No se puede prohibir un servidor autorizado.

en: The "database" repository only accepts Host instances.
es: El repositorio de la base de datos solo acepta instancias del servidor.

en: The "database" repository only accepts Ban instances.
es: El repositorio de la base de datos solo acepta instancias de prohibición.

en: Update Ban
es: Actualizar prohibición

en: A comment describing the ban.
es: Un comentario que describe la prohibición.

en: Notes
es: Notas

en: The actor who added the ban.
es: El actor que añadió la prohibición.

en: The identifier for the actor.
es: El identificador del actor.

en: The type of the actor.
es: El tipo de actor.

en: Created By
es: Crado por

en: The IP address to ban.
es: La dirección IP a prohibir.

en: Manually Ban
es: Prohibir manualmente

en: Failed to get bans: %s
es: No se pudieron obtenr las prohibiciones: %s

en: View Activity
es: Ver actividad

en: Dynamic ban added with the deprecated itsec_filter_blacklisted_ips filter.
es: Añadida prohibición dinámica con el filtro obsoleto itsec_filter_blacklisted_ips.

en: Limit to bans added before the given date.
es: Limitar a las prohibiciones añadidas antes de la fecha dada.

en: Banned Before
es: Prohibido antes de

en: Limit to bans added after the given date.
es: Limitar a las prohibiciones añadidas después de la fecha dada.

en: Banned After
es: Prohibido después de

en: The particular actor that caused the ban.
es: El actor en particular que provocó la prohibición.

en: Actor Identifier
es: Identificador del actor

en: The type of actor that created the ban.
es: El tipo de actor que creó la prohibición.

en: Actor Type
es: Tipo de actor

en: Sorry, you do not have permission to delete bans.
es: Lo siento, no tienes permisos para borrar prohibiciones.

en: Sorry, you do not have permission to update bans.
es: Lo siento, no tienes permisos para actualizar prohibiciones.

en: The host matches your current IP and cannot be banned.
es: El servidor coincide con tu IP actual y no se puede prohibir.

en: Sorry, you do not have permission to create bans.
es: Lo siento, no tienes permisos para crear prohibiciones.

en: No ban found with that id.
es: No se ha encontrado ninguna prohibición con ese ID.

en: Sorry, you do not have permission to view bans.
es: Lo siento, no tienes permisos para ver prohibiciones.

en: Cursor definition for repository is malformed.
es: La definición del cursor del repositorio está mal formada.

en: Cursor missing definition for repository.
es: Definición del cursor no disponible para el repositorio.

en: Unknown ban source "%s".
es: Origen de prohibición desconocido «%s».

en: The ban source "%s" does not support deleting a ban.
es: El origen de la prohibición «%s» no es compatible con el borrado de una prohibición.

en: The source "%1$s" does not match the previous ban source "%2$s".
es: El origen «%1$s» no coincide con el orgien anterior de la prohibición «%2$s».

en: The ban source "%s" does not support saving bans.
es: El origen de la prohibición «%s» no es compatible con el guardado de prohibiciones.

en: The ban source "%s" does not support updating a ban.
es: El origen de la prohibición «%s» no es compatible con actualizar prohibiciones.

en: The ban source "%s" does not support creating a ban.
es: El origen de la prohibición «%s» no es compatible con la creación de prohibiciones.

en: Lockout Module
es: Módulo de bloqueo

en: Inactive lockout module %s
es: Módulo de bloqueo inactivo %s

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s is not a valid IP address.
es: %s no es una dirección IP válida.

en: Passing the log type as the second parameter is no longer supported. Pass a filters array instead.
es: Pasar el tipo de registro como segundo parámetro ya no es posible. Pasa un array de filtros en su lugar.

en: Passing a module as a single parameter is no longer supported. Pass a filters array instead.
es: Pasar un módulo como parámetro único ya no es posible. Pasar un array de filtros en su lugar.

en: Must be running at least version %s of iThemes Security.
es: Debes ejecutar al menos la versión %s de iThemes Security.

note: translators: 1: input name, 2: invalid host list
en: The following IP in %1$s is on the authorized hosts list and cannot be banned: %2$l | The following IPs in %1$s are on the authorized hosts list and cannot be banned: %2$l
es[0]: La siguiente IP en %1$s está en la lista de servidores autorizados y no se puede prohibir: %2$l
es[1]: ¡Las siguientes IPs en %1$s están en la lista de servidores autorizados y no se pueden prohibir: %2$l

en: Default Ban List
es: Lista de prohibiciones por defecto

en: Use the guidelines below to enter hosts that will not be locked out from your site. This will keep you from locking yourself out of any features if you should trigger a lockout. Please note this does not override away mode.
es: Utiliza las siguientes directrices para introducir servidores que no serán bloqueados en tu sitio. Esto te protegerá de protegerte a ti mismo de cualquier característica que pudiese lanzar un bloqueo. Por favor, ten en cuenta que esto no omite el modo de reposo.

en: Add my current IP to the Authorized Hosts List
es: Añade mi IP actual a la lista de servidores autorizados

en: Ban Lookback Period
es: Periodo de prohibición de observación

en: Enable Ban Repeat Offender
es: Activar la prohibición de reincidentes

en: Update License
es: Actualizar licencia

en: iThemes Security Pro couldn't verify the license for this site. An active license is required to authenticate the Site Scanner.
es: iThemes Security Pro no podría verificar la licencia de este sitio. Es obligatoria una licencia activa para identificar el explorador del sitio.

en: Licensed Hostname Prompt
es: Aviso de nombre de servidor con licencia

en: Authorized Hosts List
es: Lista de servidores autorizados

en: Ban Lockout Period
es: Periodo de bloqueo de prohibidos

en: Ban Threshold
es: Umbral de prohibición

en: Ban Repeat Offender
es: Prohibir a reincidentes

en: The malware scanner has been deprecated. Please switch to the Site Scanner API.
es: El explorador de malware está obsoleto. Por favor, cambia a la API del explorador del sitio.

en: No recent site scan.
es: No hay ninguna exploración del sitio reciente.

en: Sorry, you cannot unmute issues.
es: Lo siento, no puedes dejar de silenciar los problemas.

en: Sorry, you cannot mute issues.
es: Lo siento, no puedes silenciar los problemas.

en: This issue has not been muted.
es: Este problema no se ha silenciado.

en: Sorry, you cannot view muted issues.
es: Lo siento, no puedes ver problemas silenciados.

en: Sorry, you cannot view site scans.
es: Lo siento, no puedes ver exploraciones del sitio.

en: Sorry, you cannot perform site scans.
es: Lo siento, no puedes realizar exploraciones del sitio.

en: No issue was found with that id.
es: No se ha encontrado ningún problema con ese id.

en: Sorry, you cannot fix site scan issues.
es: Lo siento, no puedes corregir problemas de exploración del sitio.

en: Sorry, you cannot view site scan issues.
es: Lo siento, no puedes ver problemas de exploración del sitio.

en: Scan Errors
es: Errores de exploración

en: The scheduled site scan encountered %1$s error when scanning %2$s. | The scheduled site scan encountered %1$s errors when scanning %2$s.
es[0]: La exploración programada del sitio encontró %1$s error al explorar %2$s.
es[1]: La exploración programada del sitio encontró %1$s errores al explorar %2$s.

en: The scanner encountered %s additional error. | The scanner encountered %s additional errors.
es[0]: El explorador encontró %s error adicional.
es[1]: El explorador encontró %s errores adicionales.

en: The scheduled site scan found %1$s issue when scanning %2$s. | The scheduled site scan found %1$s issues when scanning %2$s.
es[0]: La exploración programada del sitio encontró %1$s problema al explorar %2$s.
es[1]: La exploración programada del sitio encontró %1$s problemas al explorar %2$s.

en: View Report
es: Ver informe

note: translators: 1. Site name.
en: An error occurred while running the scheduled site scan on %s:
es: Ocurrió un error al ejecutar la exploración programada del sitio en %s:

en: Scheduled site scan found warnings
es: La exploración programada del sitio encontró advertencias

en: Scheduled site scan report: %l
es: Informe de la exploración programada del sitio: %l

en: Scheduled site scan found no issues.
es: La exploración programada del sitio no encontró ningún problema.

en: Scheduled site scan resulted in an error
es: La exploración programada del sitio resultó en un error

en: Site Scan for %s
es: Exploración sitio para %s

en: Must pass Scan instance.
es: Debe pasar la instancia de exploración

en: Invalid JSON: %s.
es: JSON no válido: %s.

en: Unknown Error
es: Error desconocido

en: Invalid JSON.
es: JSON no válido.

en: Failed to calculate hmac.
es: Fallo al calcular hmac.

en: iThemes Security Pro is not activated.
es: iThemes Security Pro no está activado.

en: Could not find the iThemes updater.
es: No se pudo encontrar el actualizador de iThemes.

en: Not an iThemes Security Pro install.
es: No es una instalación de iThemes Security Pro.

en: Please %1$sconfirm%2$s your licensing details.
es: Por favor %1$sconfirma%2$s los detalles de tu licencia.

en: Muted Issues
es: Problemas silenciados

en: Vulnerabilities
es: Vulnerabilidades

en: Site Scanner
es: Explorador del sitio

en: This issue is not muted.
es: Este problema no se ha silenciado.

en: This issue has already been muted.
es: Este problema ya se ha silenciado.

en: Malformed token.
es: Token mal formado.

en: Log item is of the incorrect type.
es: El elemento del registro es de un tipo incorrecto.

en: Log item does not belong to the Site Scanner module.
es: El elemento del registro no pertenece al módulo del explorador del sitio.

en: Could not find a log item with that id.
es: No se pudo encontrar un elemento de registro con ese id.

en: Vulnerable Software
es: Software vulnerable

en: On Blocklist
es: En la lista de bloqueo

en: Found Malware
es: Malware encontrado

en: Scan Error
es: Error de exploración

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system is secure.
es: Por favor, %1$srevisa los registros%2$s para asegurarte de que tu sistema es seguro.

en: iThemes Security found %s issue during a site scan. | iThemes Security found %s issues during a site scan.
es[0]: iThemes Security encontró %s problema durante una exploración del sitio.
es[1]: iThemes Security encontró %s problemas durante una exploración del sitio.

en: The iThemes Security site scan encountered an error.
es: La exploración del sitio de iThemes Security encontró un error.

en: Site Verification Succeeded
es: La verificación del sitio se realizó correctamente

en: Scan Verification Failed: Invalid Secret
es: La verificación del sitio falló: clave secreta no válida

en: Update Theme
es: Actualizar tema

en: Update Plugin
es: Actualizar plugin

en: You must have permission to update themes to fix this issue.
es: Debes tener permisos de actualizar temas para corregir este problema.

en: You must have permission to update plugins to fix this issue.
es: Debes tener permisos de actualizar plugins para corregir este problema.

en: This issue cannot be automatically fixed.
es: El problema no se pudo corregir automáticamente.

note: Translators: 1: Link to Sucuri's privacy policy
en: This site is scanned for potential malware and vulnerabilities by the iThemes Site Scanner. We do not send personal information to the scanner; however, the scanner could find personal information posted publicly (such as in comments) during the scan.
es: Este sitio se explora en busca de potenciales malware y vulnerabilidades por el explorador de sitios de iThemes. No enviamos información personal al explorador; sin embargo, el explorador podría encontrar información personal publicada públicamente (como en los comentarios) durante la exploración.

en: Blocklist
es: Lista de bloqueo

en: Log item is malformed.
es: El elemento de registro está mal formado.

en: Logs must be stored in the database to retrieve past scans.
es: Los registros deben almacenarse en la base de datos para recuperar exploraciones pasadas.

en: Domain blocked by %s
es: Dominio bloqueado por %s

en: Site Scan Scheduling
es: Programando exploración del sitio

en: Regenerated wp-config.php.
es: Archivo wp-config.php regenerado.

en: Write to File
es: Escribir en el archivo

en: Regenerated server config.
es: Archivo de configuración del servidor regenerado.

en: Pass through Authorization header.
es: Pasar a través de la cabecera de autorización.

en: An iThemes Security module's scheduling.php file must return a callable.
es: Un archivo scheduling.php del módulo de iThemes Security debe devolver una respuesta.

en: Unable to update the theme: %l
es: No ha sido posible actualizar el tema: %l

en: An unknown issue prevented the update from completing.
es: Un error desconocido impidió que se completase la actualización.

en: Unable to update the plugin: %l
es: No ha sido posible actualizar el plugin: %l

en: No update is listed for the theme.
es: No hay ninguna actualización disponible para el tema.

en: An available update is listed, but automatic updates are not configured.
es: Hay una actualización disponible, pero las actualizaciones automáticas no están configuradas.

en: An update to version %1$s is available, but it doesn&#8217;t work with your version of PHP. %2$sLearn more about updating PHP%3$s.
es: Hay disponible una actualización a la versión %1$s pero no funciona con tu versión de PHP. %2$sAprende más sobre cómo actualizar PHP%3$s.

en: No update is listed for the plugin.
es: No hay ninguna actualización disponible para el plugin.

en: OpenSSL unable to sign data
es: OpenSSL no puede firmar los datos

en: Invalid signature encoding
es: Cifrado de firma no válido

en: Invalid claims encoding
es: Cifrado de reclamaciones no válido

en: Invalid header encoding
es: Cifrado de cabecera no válido

en: Wrong number of segments
es: Número de segmentos incorrecto

en: Expired token
es: Token caducado

note: translators: %s Date/Time the JWT is valid.
en: Cannot handle token prior to %s.
es: No se pudo gestionar el token antes de %s.

en: Signature verification failed
es: Falló la verificación de la firma

en: "kid" empty, unable to lookup correct key
es: «hijo» vacío, no ha sido posible buscar la clave correcta

en: "kid" invalid, unable to lookup correct key
es: «hijo» no válido, no ha sido posible buscar la clave correcta

en: Algorithm not allowed
es: Algoritmo no permitido

en: Algorithm not supported
es: Algoritmo no compatible

en: Empty algorithm
es: Algoritmo vacío

en: Key may not be empty
es: La clave no puede estar vacía

en: Did not confirm that "none" is an allowed algorithm.
es: No se confirmó que «ninguno» sea un algoritmo permitido.

en: Unable to update the %1$s plugin. %2$s
es: No ha sido posible actualizar el plugin %1$s. %2$s

en: Host Triggered Ban Conditions
es: El servidor provocó condiciones de prohibición

en: Authorized Host Triggered Ban Conditions
es: Un servidor autorizado provocó condiciones de prohibición

en: <strong>Is this computer an authorized host:</strong> %s
es: <strong>Es este un ordenador un servidor autorizado:</strong> %s

en: Failed to acquire a mutex.
es: Ha habido un fallo al adquirir un «mutex».

en: User Groups for Strong Passwords
es: Contraseñas fuertes de los grupos de usuarios

en: Force users in the selected groups to use strong passwords.
es: Forzar a los usuarios a usar contraseñas fuertes en los grupos seleccionados.

en: User Group
es: Grupo de usuario

en: Force users in the group to use strong passwords.
es: Forzar a los usuarios en el grupo a usar contraseñas fuertes.

en: Require Strong Passwords
es: Se necesitan contraseñas fuertes

en: Backup
es: Copia de seguridad

en: The response body is missing the "ips" entry.
es: Al cuerpo de la respuesta le falta la entrada «ips».

en: Disabled reason: %s
es: Motivo de la desactivación: %s

en: Enabled reason: %s
es: Motivo de la activación: %s

en: Read the documentation
es: Leer la documentación

en: Feature Flags in iThemes Security allow you to try experimental features before they are released.
es: Los indicadores de características en iThemes Security te permiten probar características experimentales antes de que se publiquen.

en: This %1$ssite scan is powered by iThemes%2$s. We use several datapoints to check for known malware, blocklist status, website errors and out-of-date software. These datapoints are not 100%% accurate, but we try our best to provide thorough results.
es: Esta %1$sexploración del sitio funciona gracias a iThemes%2$s. Usamos varios puntos de datos para verificar malwares conocidos, el estado de las listas negras, los errores de la web y el software desactualizado. Estos puntos de datos no son 100% precisos, pero hacemos todo lo posible para proporcionar resultados completos.

en: Scan Now
es: Explorar ahora

en: Site Scan
es: Explorar el sitio

en: Hides core update notifications from users who cannot update core.
es: Oculta los avisos de actualización del núcleo a los usuarios que no pueden actualizar el núcleo.

en: Hides plugin update notifications from users who cannot update plugins.
es: Oculta los avisos de actualización del plugin a los usuarios que no pueden actualizar plugins.

en: Hides theme update notifications from users who cannot update themes.
es: Oculta los avisos de actualización del tema a los usuarios que no pueden actualizar temas.

en: Currently one or more of your salts is invalid. Please either use the tool below, or %1$smanually update your wp-config.php file%2$s.
es: Actualmente, una o más de tus claves «salt» no son válidas. Por favor, utiliza la herramienta a continuación o %1$sactualiza tu archivo wp-config.php manualmente%2$s.

en: Or
es: o

en: Your user account does not have the ability to install or activate plugins. Please ask your site administrator to install Sync.
es: Tu cuenta de usuario no tiene los permisos para instalar o activar plugins. Por favor, solicita al administrador de tu sitio que instale Sync.

en: Account is not authorized
es: La cuenta no está autorizada

en: Take me back to Sync
es: Llévame de vuelta a Sync

en: This will install the iThemes Sync plugin and connect the plugin to your Sync account.
es: Esto instalará y conectará el plugin «iThemes Sync» a tu cuenta de «Sync».

en: Connecting iThemes Sync
es: Conectando «iThemes Sync»

en: Connect Sync
es: Conectar con Sync

en: Missing sync connect token.
es: Falta el token de conexión de Sync.

en: The plugin could not be activated. Please manually activate the plugin. Error: %s
es: El plugin no se ha podido activar. Por favor, activa el plugin manualmente. Error: %s

en: The plugin could not be installed. Please manually install the plugin. Error: %s
es: El plugin no se ha podido instalar. Por favor, instala el plugin manualmente. Error: %s

en: Sync Connect
es: Conectar con Sync

en: Could not request filesystem credentials.
es: No se ha podido solicitar las credenciales del sistema de archivos.

en: Invalid JSON response from Sync API. Please manually activate the plugin.
es: La respuesta JSON de la API de «Sync» no es válida. Por favor, activa el plugin manualmente.

en: Invalid response from the server (Code: %d). Please manually activate the plugin.
es: Respuesta no válida del servidor (Código: %d). Por favor, activa el plugin manualmente.

en: Installation failed for an unknown reason.
es: La instalación ha fallado por un motivo desconocido.

en: Default Groups
es: Grupos por defecto

en: %s Users
es: %s usuarios

en: No default group called %s
es: Ningún grupo por defecto se llama %s

en: Sorry, no user group exists with that id.
es: Lo siento, no existe ningún grupo con ese ID.

en: A user group must have a minimum role, list of roles, or list of users to be created.
es: Un grupo de usuario debe tener un perfil mínimo, una lista de perfiles o una lista de usuarios creados.

en: No user found for %d.
es: No se ha encontrado ningún usuario con el ID %d.

en: A user group already exists with the id '%s'.
es: Ya existe un grupo de usuario con el ID «%s».

en: Sorry, you are not allowed to delete this user group.
es: Lo siento, no tienes permiso para borrar este grupo de usuario.

en: Another user group with this configuration already exists.
es: Ya existe otro grupo de usuarios con esta configuración.

en: Sorry, you are not allowed to create user groups.
es: Lo siento, no tienes permiso para crear grupos de usuarios.

en: Sorry, you are not allowed to view this user group.
es: Lo siento, no tienes permiso para ver este grupo de usuario.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user group.
es: Lo siento, no tienes permiso para editar este grupo de usuario.

en: Sorry, you are not allowed to list user groups.
es: Lo siento, no tienes permiso para listar grupos de usuarios.

en: Sorry, you are not allowed to edit user groups.
es: Lo siento, no tienes permiso para editar grupos de usuarios.

en: Sorry, you are not allowed to list user matchables.
es: Lo siento, no tienes permiso para listar coincidencias de usuarios.

en: An unexpected error occurred.
es: Ha ocurrido un error inesperado.

en: No user group found.
es: No se ha encontrado ningún grupo de usuario.

en: Manage user groups.
es: Gestionar grupos de usuarios.

en: User Groups
es: Grupos de usuarios

en: uuid must be a string.
es: uuid debe ser una cadena.

en: Failed to delete group.
es: No se ha podido borrar el grupo.

en: No user group found for '%s'
es: No se ha encontrado ningún grupo para «%s»

en: Id must be a string.
es: El ID debe ser una cadena.

en: Everybody Else
es: Todos los demás

en: Type must be either single or multiple.
es: El tipo debe ser individual o múltiple.

en: This user group contains %l.
es: Este grupo de usuario contiene %l.

en: This user group contains no users.
es: Este grupo de usuario no tiene usuarios.

en: the following users: %l
es: el siguiente usuario: %l

en: roles greater than %s
es: perfiles superiores a %s

en: the following canonical roles: %l
es: los siguientes roles canónicos: %l

en: the following roles: %l
es: los siguientes roles: %l

en: All Users
es: Todos los usuarios

en: Select the group of users that can manage iThemes Security. If no groups are selected, all administrator users will have access.
es: Selecciona el grupo de usuarios que puede gestionar iThemes Security. Si no se seleccionan grupos, todos los usuarios administradores tendrán acceso.

en: Allow users in the group to manage iThemes Security.
es: Permite a los usuarios en el grupo gestionar iThemes Security.

en: Manage iThemes Security
es: Gestionar «iThemes Security»

en: The configuration you have chosen removes your capability to manage iThemes Security.
es: La configuración que has elegido te quita los permisos para gestionar iThemes Security.

en: Manage Group
es: Gestionar grupo

en: Privacy
es: Privacidad

en: The %s table is not installed.
es: La tabla %s no está instalada.

en: Process Stop
es: Parada del proceso

en: Process Update
es: Actualización del proceso

en: The user group selected for %1$s is invalid.
es: El grupo de usuario seleccionado para %1$s no es válido.

en: Invalid json response.
es: Respuesta JSON no válida.

en: Empty response body.
es: El cuerpo de la respuesta está vacío.

en: Configured in the Feature Flags settings page.
es: Configurado en la página de ajustes de indicadores de características.

en: Gradually rolling out.
es: Despliegue gradual.

en: Remotely disabled by iThemes.
es: Desactivado remotamente por iThemes.

en: Manually configured with a constant.
es: Configurado manualmente con una constante.

en: Unknown flag
es: Indicador desconocido

en: Invalid flag name.
es: Nombre de indicador no válido.

en: Cannot run iThemes Security. Error encountered during setup. Please try deactivating and reactivating iThemes Security. Contact support if the error persists.
es: No se ha podido ejecutar iThemes Security. Se ha encontrado un error durante la configuración. Por favor, intenta desactivar y volver a activar iThemes Security. Contacta el soporte si el error persiste.

en: Return results for users across the entire network, not just the current site.
es: Devuelve resultados de los usuarios de toda la red de sitios, no solo del sitio actual.

en: Failed to update settings.
es: Ha fallado la actualización de los ajustes.

en: iThemes Security Pro requires WordPress 5.4 or later.
es: iThemes Security Pro necesita WordPress 5.4 o superior.

en: The iThemes Security Check server could not contact your site. Please wait a few minutes and try again.
es: El servidor de comprobaciones de iThemes Security no pudo contactar con tu sitio. Por favor, espera unos minutos e inténtalo de nuevo.

en: An error occurred when communicating with the iThemes Security Check server: %s (%s)
es: Ocurrió un error al comunicar con el servidor de comprobaciones de iThemes Security: %s (%s)

en: An error occurred when communicating with the iThemes Security Check server: The server did not return JSON data when JSON data was expected.
es: Ocurrió un error al comunicar con el servidor de comprobaciones de iThemes Security: El servidor no devolvió datos JSON cuando se esperaban datos JSON.

en: An error occurred when communicating with the iThemes Security Check server: The server returned a blank response.
es: Ocurrió un error al comunicar con el servidor de comprobaciones de iThemes Security: El servidor devolvió una respuesta en blanco.

en: The server was unable to be contacted.
es: No se ha podido contactar con el servidor.

en: Your site now redirects http page requests to https.
es: Tu sitio ahora redirige las peticiones de páginas http a https.

en: Updating Site Configuration...
es: Actualizando la configuración del sitio…

en: Redirect HTTP Requests to HTTPS
es: Redirigir peticiones HTTP a HTTPS

en: Please note that you will have to log back in after enabling this.
es: Por favor, ten en cuenta que tendrás que volver a acceder tras activar esto.

en: Your site supports SSL. Redirecting all http page requests to https is highly recommended as it protects login details from being stolen when using public WiFi or insecure networks.
es: Tu sitio es compatible con SSL. Redirigir todas las peticiones de páginas http a https es altamente recomendable ya que protege los detalles de acceso de que los roben al usar Wifis públicas o redes inseguras.

en: Requests for http pages are redirected to https as recommended.
es: Las peticiones de páginas http se redirigen a https como se recomendó.

en: Identified remote IP entry to protect against IP spoofing.
es: Entrada de IP remota identificada para proteger contra la suplantación de IPs.

en: This feature requires contacting an iThemes.com server. See our %1$sPrivacy Policy%2$s.
es: Esta característica requiere contactar con un servidor de iThemes.com. Revisa nuestra %1$spolítica de privacidad%2$s.

en: Adds secure automatic IP detection and SSL server setup checks.
es: Añade detección segura automática de IPs y comprobaciones de la configuración SSL del servidor.

en: Security Check Pro
es: Comprobaciones de seguridad Pro

en: Scan Complete
es: Exploración completa

note: Translators: 1: Link to iThemes' privacy policy
en: When running Security Check, ithemes.com will be contacted as part of a process to determine if the site supports TLS/SSL requests. No personal data is sent to ithemes.com as part of this process. Requests to ithemes.com include the site's URL. For ithemes.com privacy policy details, please see the <a href="%1$s">iThemes Privacy Policy</a>.
es: Al ejecutar la comprobación de seguridad, se contactará con ithemes.com como parte del proceso para determinar si el sitio es compatible con peticiones TLS/SSL. No se envía ningún dato personal a ithemes.com como parte de este proceso. Las peticiones a ithemes.com incluyen la URL del sitio. Para conocer los detalles de la política de privacidad de ithemes.com, por favor, ve la <a href="%1$s">política de privacidad de iThemes</a>.

en: Security Check Scan
es: Exploración de comprobaciones de seguridad

en: Enable Security Check Pro to identify IP addresses and ensure attackers are locked out correctly. This requires contacting an iThemes.com server. Read our %1$sPrivacy Policy%2$s.
es: Activa las comprobaciones de seguridad Pro para identificar direcciones IP y asegurar que se bloquea correctamente a los atacantes. Esto requiere contactar con un servidor de iThemes. Lee nuestra %1$spolítica de privacidad%2$s.

en: Disabled – Do not use Proxy Detection if your website isn't behind a proxy.
es: Desactivado - No uses detección de proxy si tu web no está detrás de un proxy.

en: Manual – Manually select the header your proxy uses.
es: Manual - Selecciona manualmente la cabecera que usa tu proxy.

en: Automatic – (Not Recommended) iThemes Security will try to find the correct proxy header to use automatically.
es: Automático - (No recomendado) iThemes Security intentará encontrar la cabecera correcta del proxy para usarla automáticamente.

en: Security Check Scan – (Recommended) Security Check will connect to the iThemes.com servers to accurately identify your server configuration. %1$sRead our Privacy Policy%2$s. Security Check will correctly identify remote IP addresses and ensure your site is using the recommended features.
es: Exploración de comprobación de seguridad - (Recomendado) La comprobación de seguridad se conectará con los servidores de iThemes.com para identificar con precisión la configuración de tu servidor. %1$sLee nuestra política de privacidad%2$s. La comprobación de seguridad identificará correctamente las direcciones IP remotas y se asegurará de que tu sitio esté utilizando las características recomendadas.

en: Choose how iThemes Security determines your visitor's IP addresses. Incorrectly configuring this setting may lead to attackers bypassing lockouts or bans.
es: Elige cómo iThemes Security determina las direcciones IP de tus visitante. Configurar incorrectamente este ajuste puede provocar que los atacantes se salten los bloqueos o prohibiciones.

en: Run Security Check Scan Now
es: Ejecutar ahora la exploración de comprobaciones de seguridad

en: Identified IP was invalid.
es: La IP identificada no es válida.

en: Could not detect IP header.
es: No se pudo detectar la cabecera de la IP.

en: Detected IP: %s
es: IP detectada: %s

en: iThemes Security requires PHP 5.6 or higher.
es: iThemes Security necesita PHP 5.6 o superior.

en: Deny Login
es: Denegar el acceso

en: Confirm Login
es: Confirmar el acceso

en: Please Verify the Login Request
es: Por favor, verifica la solicitud de acceso

note: translators: 1: Username
en: <b>Username:</b> %1$s
es: <b>Nombre de usuario:</b> %1$s

en: Username or Email Address
es: Nombre de usuario o dirección de correo electrónico

en: Unable to generate context for lockout.
es: No se ha podido generar el contenido para bloquear.

en: Failed to generate token and hash.
es: Ha fallado la generación del token y el hash.

en: Token expired.
es: Token caducado.

en: Token not found.
es: Token no encontrado.

en: Invalid token.
es: Token no válido.

en: Free 30 Day Trial
es: Prueba gratis de 30 días

en: Manage updates (and much more!) for your WordPress websites all in one place. Save time logging in to multiple websites to perform WordPress admin tasks.
es: Gestiona las actualizaciones (¡y mucho más!) de tus webs WordPress en un solo lugar. Ahorra tiempo al acceder en varias webs para realizar tareas de administración de WordPress.

en: Enable logging in without a password.
es: Activar el acceso sin contraseña.

en: Passwordless Login
es: Acceso sin contraseña

en: You have been locked out.
es: Has sido bloqueado.

en: Forbidden
es: Prohibido

en: File Change module is not active.
es: El módulo de cambio de archivos no está activo.

en: Domain clean by %s
es: Dominio limpio por %s

en: Warn
es: Advertencia

en: Known Vulnerabilities
es: Vulnerabilidades conocidas

en: Error Code: %s
es: Código de error: %s

en: Remind Me Later
es: Recuérdamelo más tarde

en: Dismiss Permanently
es: Descartar permanentemente

en: Created At
es: Creado a las

en: Receive email updates about WordPress Security and marketing news from iThemes.
es: Recibe actualizaciones por correo electrónico de iThemes sobre noticias de seguridad y marketing WordPress.

en: Invalid request format.
es: Formato de solicitud no válido.

en: Action not found.
es: Acción no encontrada.

en: Notice not found.
es: Aviso no encontrado.

en: You must be logged-in to view notices.
es: Debes estar conectado para ver avisos.

en: Failed sending %s notification.
es: Falló el envío del aviso %s.

en: Failed sending notification.
es: Fallo al enviar el aviso.

en: Receive email updates about WordPress Security and marketing news from iThemes: %1$s
es: Recibe actualizaciones por correo electrónico de iThemes sobre noticias de seguridad y marketing WordPress: %1$s

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system has not been compromised.
es: Por favor, %1$srevisa los registros%2$s para asegurarte de que tu sistema no se haya visto comprometido.

en: iThemes Security noticed file changes in your WordPress site.
es: iThemes Security detectó cambios de archivos en tu sitio WordPress.

en: Remove the Security Messages Menu from the admin bar and receive the messages as traditional WordPress Admin Notices.
es: Elimina el menú de mensajes de seguridad de la barra de administración y recibe los mensajes como avisos tradicionales de administración de WordPress.

en: Feature Flags
es: Indicadores de características

en: Empty file encountered when attempting to update <code>%1$s</code>. Manual configuration for the <code>%1$s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
es: Se ha encontrado un archivo vacío al intentar actualizar <code>%1$s</code>. La configuración manual del archivo <code>%1$s</code> se encuentra en la página Seguridad > Ajustes en la sección avanzada.

en: Interstitial state not found.
es: No se encontró estado intersticial.

en: Failed to create interstitial state.
es: Fallo al crear el estado intersticial.

en: Could not calculate signature.
es: No se pudo calcular la firma.

en: Invalid user.
es: Usuario no válido.

en: Invalid signature.
es: Firma no válida.

en: Session expired.
es: Sesión caducada.

en: The %1$s value must be a number.
es: El valor %1$s debe ser un número.

en: Action Processed
es: Acción procesada

en: Action processed. Please continue in your original browser.
es: Acción procesada. Por favor, sigue en tu navegador original.

en: Unsupported Interstitial. Please login again.
es: Intersticial no compatible. Por favor, accede de nuevo.

en: Possible Malware, Scanner Experiencing Issues
es: Posible malware, la exploración está experimentando problemas

en: Enable SSL
es: Activar SSL

en: Identified loopback IP.
es: Identificada IP en bucle de retorno.

en: Invalid IP returned: %s
es: Se obtuvo una IP no válida: %s

en: Skipping loopback test: %s
es: Prueba de exclusión del bucle de retorno: %s

en: Identified server IPs to determine loopback requests.
es: Se identificaron las IPs del servidor para determinar las peticiones del bucle de retorno.

en: Rescheduling: No Lock
es: Reprogramando: Sin bloqueo

en: Empty file encountered when attempting to update %s config file.
es: Se encontró un archivo vacío al tratar de actualizar el archivo de configuración %s.

en: Core
es: Núcleo

en: Server IPs
es: IPs del servidor

en: Automatic
es: Automático

en: Manual Proxy Header
es: Cabecera de proxy manual

en: Select the header your Proxy Server uses to forward the client IP address. If you don't know the header, you can contact your hosting provider or select the header that has your %1$sIP Address%2$s.
es: Selecciona la cabecera que utiliza tu proxy para reenviar la dirección IP del cliente. Si no sabes cuál es la cabecera, contacta con tu proveedor de hospedaje o selecciona la cabecera que tenga tu %1$sdirección IP%2$s.

en: Proxy Header
es: Cabecera de proxy

en: Proxy Detection
es: Detección de proxy

en: No geolocator found a valid location.
es: Ningún geolocalizador ha encontrado una ubicación válida.

en: Device running %1$s on %2$s
es: Dispositivo %1$s en %2$s

en: Device near %1$s
es: Dispositivo cerca de %1$s

en: Device running %1$s on %2$s near %3$s
es: Dispositivo %1$s en %2$s cerca de %3$s

en: The download_url() function was not found.
es: No se ha encontrado la función download_url().

en: Maximum map dimensions is 1000px.
es: La dimensión máxima del mapa es 1000px.

en: No provider was found to generate a static map image.
es: No se ha encontrado un proveedor con el que generar una imagen de mapa estático.

en: Invalid configuration for retrieving a static map image.
es: Configuración no válida para obtener una imagen de mapa estático.

en: Tried to geolocate a private IP address.
es: Se ha intentado geolocalizar una IP privada.

en: Tried to geolocate an invalid IP address.
es: Se ha intentado geolocalizar una IP no válida.

en: Changed the Disabled Force Two-Factor for Certain Users to "None".
es: Se ha cambiado el ajustes de Desactivar forzado de dos factores para ciertos usuarios a "Ninguno".

en: A 3rd-party Backup Plugin, %s, is being used.
es: Se está utilizando un plugin de copias de seguridad, %s, de otros.

en: Unknown recipient type for %s.
es: Tipo de destinatario desconocido para %s.

en: Unknown Default Recipients contacts, %l.
es: Contactos de destinatarios por defecto desconocidos, %l.

en: Selecting "Default Recipients" is required.
es: Es obligatorio elegir "Destinatarios por defecto".

en: Admin Email
es: Correo electrónico de administración

en: Custom
es: Personalizado

en: Error while sending notification: %1$s.
es: Error al enviar el aviso: %1$s.

en: Error while sending notification: %1$s. %2$sView All%3$s.
es: Error al enviar el aviso: %1$s. %2$sVer todos%3$s.

en: Set the default recipients for any admin-facing notifications.
es: Establece los destinatarios por defecto para todos los avisos en la administración.

en: Default Recipients
es: Destinatarios por defecto

en: iThemes Security will send notifications from this email address. Leave blank to use the WordPress default.
es: iThemes Security enviará avisos desde esta dirección de correo electrónico. Déjalo en blanco para usar la dirección por defecto de WordPress.

en: From Email
es: Correo electrónico emisor

en: Sending Scheduled Notification
es: Enviando aviso programado

en: Sending Notification Failed
es: Fallo al enviar el aviso

en: Notification
es: Aviso

en: Sending Notification
es: Enviando aviso

en: Sending scheduled notifications
es: Enviando avisos programados

en: Sending %s Failed
es: El envío de %s ha fallado

en: Sending %s
es: Enviando %s

en: The Grade Report feature can help you identify vulnerabilities on the site. Visit the Notification Center to select which users receive emails from this feature.
es: La funcionalidad de informe de calificación puede ayudarte a identificar vulnerabilidades en el sitio. Visita el centro de avisos para elegir qué usuarios recibirán correos electrónicos de esta funcionalidad.

en: Enable Grade Report
es: Activar informe de calificación

en: The %1$s value must be an array.
es: El valor %1$s debe ser un array.

en: Twice Hourly
es: Dos veces a la hora

en: Filter
es: Filtrar

en: All Modules
es: Todos los módulos

en: Filter by Module
es: Filtrar por módulo

en: Disabling this feature is not recommended. This helps mitigate an attack where users with the "author" role or higher could delete any file in your WordPress installation including sensitive files like wp-config.php.
es: No se recomienda desactivar esta característica. Esto ayuda a mitigar un ataque en el que los usuarios con perfil de "autor" o superior podrían borrar cualquier archivo de tu instalación de WordPress, incluidos archivos sensibles como wp-config.php.

en: Prevent attachment thumbnails from traversing to other files.
es: Evita que las miniaturas de adjuntos se traspasen a otros archivos.

en: Mitigate Attachment File Traversal Attack
es: Mitigar el ataque de archivo de adjunto transversal

en: Requirement Settings
es: Ajustes de requisitos

en: Enabled Requirements
es: Requisitos activos

en: Manage and configure Password Requirements for users.
es: Gestiona y configura los requisitos de contraseñas para los usuarios.

en: Password Requirements
es: Requisitos de contraseñas

en: Confirm use of weak password
es: Confirma el uso de una contraseña débil

en: The provided password does not meet this site's requirements.
es: La contraseña facilitada no reúne los requisitos de este sitio.

en: Silent
es: Silencioso

en: Force
es: Forzar

en: Next Send
es: Siguiente envío

en: Last Sent
es: Último envío

en: Notification sent.
es: Aviso enviado.

en: The server could not send the requested notification.
es: El servidor no pudo enviar el aviso solicitado.

en: The server did not receive a valid request. The notification id is missing.
es: El servidor no recibió una solicitud válida. El id del aviso no está disponible.

[ctx: Cancel File Change scan.]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Scan Cancelled by %s
es: La exploración la canceló %s

en: <strong>ERROR</strong>: The password you have chosen appears to have been used before. You must choose a new password.
es: <strong>ERROR</strong>: La contraseña que has elegido parece que ya la has utilizado anteriormente. Debes elegir una nueva contraseña.

en: Run
es: Ejecutar

en: Fire At
es: Lanzar a

en: Reset
es: Restablecer

en: Scheduler
es: Programación

en: Edit Settings
es: Modificar ajustes

en: Save
es: Guardar

en: Load
es: Cargar

en: System Info Summary
es: Resumen de la información del sistema

en: System Info
es: Información del sistema

en: Module settings updated.
es: Ajustes del módulo actualizados.

en: The server did not receive a valid request. The "data" argument for the "save_settings" method is invalid.
es: El servidor no recibió una solicitud válida. El argumento "data" del método "save_settings" no es válido.

en: Event successfully run.
es: Evento ejecutado con éxito.

en: The server did not receive a valid request. The "data.data" argument for the "run_event" method is an invalid string.
es: El servidor no recibió una petición válida. El argumento "data.data" del método "run_event" no es una cadena válida.

en: The server did not receive a valid request. The required "data.id" argument for the "run_event" method is missing.
es: El servidor no recibió una solicitud válida. El argumento obligatorio "data.id" del método "run_event" no está disponible.

en: Scheduler reset.
es: Restablecer la programación.

en: iThemes Security Debug
es: Depuración de iThemes Security

en: Enabled Online Files Comparison in File Change Detection.
es: Activada la comparación de archivos online en la detección de cambio de archivos.

en: Event
es: Evento

en: Unknown event or action
es: Acción o evento desconocida

en: Logged out
es: Desconectado

en: Logged in
es: Conectado

en: Changed content
es: Contenido cambiado

en: Overrode two-factor authentication using iThemes Sync
es: Se omitió la identificación de dos factures usando iThemes Sync

en: Two-factor authentication validated successfully
es: La identificación de dos factores se validó correctamente

en: Failed two-factor authentication validation
es: Falló la validación de la identificación de dos factores

en: Failed reCAPTCHA validation
es: Falló la validación de reCAPTCHA

en: Access while site in away mode
es: Acceso mientras el sitio estaba en modo reposo

en: Attempted to log in as admin
es: Intentó acceder como admin

en: Failed check by network brute force protection
es: Falló la comprobación de fuerza bruta en la red

en: Requested suspicious URL
es: Se solicitó una URL sospechosa

en: Failed login
es: Falló el acceso

en: The security logs are retained since they may be required as part of analysis of a site compromise.
es: Los registros de seguridad se conservan porque pueden ser solicitados como parte del análisis de un sitio comprometido.

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
es: Qué decisión automática hacer y/o análisis hacemos con los datos de los usuarios

en: What third parties we receive data from
es: De qué otros recibimos datos

en: What data breach procedures we have in place
es: Qué procedimientos tenemos para brechas de datos

en: How we protect your data
es: Cómo protegemos tus datos

en: Additional information
es: Información adicional

en: Where we send your data
es: Dónde enviamos tus datos

en: What rights you have over your data
es: Qué derechos tienes sobre tus datos

en: How long we retain your data
es: Cuánto tiempo conservamos tus datos

en: Who we share your data with
es: Con quién compartimos tus datos

en: Security Logs
es: Registros de seguridad

en: Analytics
es: Analítica

en: Embedded content from other websites
es: Contenido incrustado desde otras webs

en: Contact Forms
es: Formularios de contacto

en: Media
es: Medios

en: Comments
es: Comentarios

en: What personal data we collect and why we collect it
es: Qué datos personales recopilamos y por qué los recopilamos

en: iThemes Security Plugin
es: Plugin iThemes Security

note: Translators: 1: URL to the iThemes privacy policy
en: This site is part of a network of sites that protect against distributed brute force attacks. To enable this protection, the IP address of visitors attempting to log into the site is shared with a service provided by ithemes.com. For privacy policy details, please see the <a href="%1$s">iThemes Privacy Policy</a>.
es: Este sitio es parte de una red de sitios que se protege contra ataques de fuerza bruta distribuidos. Para activar esta protección se comparte la IP de los visitantes que tratan de acceder al sitio con un servicio facilitado por ithemes.com. Para detalles sobre la política de privacidad, por favor, ve la <a href="%1$s">política de privacidad de iThemes</a>.

en: Visiting the login page sets a temporary cookie that aids compatibility with some alternate login methods. This cookie contains no personal data and expires after 1 hour.
es: Al visitar la página de acceso se crea una cookie temporal que añade compatibilidad con métodos de acceso alternativos. Esta cookie no contiene datos personales y caduca después de 1 hora.

en: The number of days file logs should be kept. File logs will additionally be rotated once the file hits 10MB. Set to 0 to only use log rotation.
es: El número de días que deberían guardarse los archivos de registro. Los archivos de registro rotarán una vez que al archivo llegue a 10 Mb. Pon esto a 0 para usar solo la rotación del registro.

en: Days to Keep File Logs
es: Días que guardar los archivos de registro

en: The number of days database logs should be kept.
es: El número de días que deben guardarse los registros en la base de datos.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: Security logs are retained for %1$d days.
es: Los registros de seguridad se conservan %1$d días.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: The IP address of visitors, user ID of logged in users, and username of login attempts are conditionally logged to check for malicious activity and to protect the site from specific kinds of attacks. Examples of conditions when logging occurs include login attempts, log out requests, requests for suspicious URLs, changes to site content, and password updates. This information is retained for %1$d days.
es: La dirección IP de los visitantes, el ID de los usuarios conectados y el nombre de usuario de los intentos de acceso se registran de manera condicional para comprobar actividad maliciosa y proteger el sitio de tipos específicos de ataques. Ejemplos de condiciones en las que se hace registro son los intentos de acceso, solicitudes de desconexión, solicitudes de URLs sospechosas, cambios en el contenido del sitio y cambios de contraseñas. Esta información se conserva durante %1$d días.

en: Scan in Progress
es: Escaneo en progreso

en: Preparing...
es: Preparando…

en: Scan could not be completed. Please contact support if this error persists.
es: El escaneo no se pudo completar. Por favor, contacta con soporte si persiste el error.

en: Wrapping up...
es: Terminando…

en: Checking for malware...
es: Comprobando si hay malware…

en: Verifying file changes...
es: Verificando cambios en archivos…

en: Comparing files...
es: Comparando archivos…

en: Scanning files...
es: Escaneando archivos…

en: Scanning media files...
es: Escaneando archivos de medios…

en: Scanning content files...
es: Escaneando archivos de contenido…

en: Scanning plugin files...
es: Escaneando archivos de plugins…

en: Scanning theme files...
es: Escaneando archivos de temas…

en: Scanning includes files...
es: Escaneando archivos incluidos…

en: Scanning admin files...
es: Escaneando archivos de administración…

en: A File Change scan is currently in progress.
es: Hay un escaneo de cambio de archivos actualmente en marcha.

en: Total Memory
es: Memoria total

en: Rescheduling
es: Reprogramando

en: Scan Failed
es: El escaneo falló

en: Recovery Scheduled
es: Recuperación programada

en: Recovery Failed: First Loop
es: Falló la recuperación: Primer bucle

en: Recovery Failed: Retry Limit
es: Falló la recuperación: Límite de reintentos

en: Recovery Failed: No Step
es: Falló la recuperación: Ningún paso

en: Attempting Recovery
es: Intentando la recuperación

en: Attempting Recovery: Invalid Job
es: Intentando la recuperación: Tarea no válida

en: Skipping Recovery
es: Saltando la recuperación

en: Skipping Recovery: No Lock
es: Saltando la recuperación: No hay bloqueo

note: translators: 1. Theme name 2. Theme version
en: %1$s theme %2$s
es: %1$s tema %2$s

en: WordPress Core %s
es: Núcleo de WordPress %s

note: translators: 1. The name of the comparator. 2. The name of the package, for example "iThemes Security Pro v4.5.0".
en: The %1$s comparator failed to load hashes for %2$s.
es: El comparador %1$s falló en cargar los hashes de %2$s.

en: Request Expired. Please refresh and try again.
es: Solicitud caducada. Por favor, recarga e inténtalo de nuevo.

en: Database backups are sent via email. Depending on who hosts your email and your site's compliance needs, you may need to note that this information is sent to that host and link to their privacy policy.
es: Las copias de seguridad de la base de datos se envían por correo electrónico. Dependiendo de quien aloje tu correo y las necesidades de cumplimiento de tu sitio, puede que tengas que anotar que esta información se envía a ese alojamiento y que enlaces a su política de privacidad.

en: Note that you may be required by some regulations to ensure that past personal data erasure requests are respected even in the event of restoring a backup of the site. You may need to set up an internal policy to ensure that previous personal data erasure requests are respected after restoring a database backup.
es: Date cuenta de que puede algunas regulaciones pueden requerir que asegures que se respetan las solicitudes de borrado de datos personales pasados en caso de restaurar una copia de seguridad del sitio. Puede que tengas que establecer una política interna para asegurar que se respetan las solicitudes de borrado de datos personales antiguos después de restaurar una copia de seguridad de la base de datos.

en: Database backups are sent via email. You may need to note what the retention policy is of those emails.
es: Las copias de seguridad de la base de datos se envían por correo electrónico. Puede que necesites anotar la política de retención de esos correos.

en: Due to current settings, backups of security log details are retained indefinitely. If this is an issue for your site's compliance, you should change the settings in the Database Backups section of Security > Settings.
es: Debido a los ajustes actuales, los detalles de los registros de las copias de seguridad se conservan indefinidamente. Si esto es un problema para el cumplimiento de tu sitio deberías cambiar los ajustes en la sección Copias de seguridad de la base de datos de Seguridad > Ajustes.

note: Translators: 1: Number of days that backups are retained for
en: Backups of security log details are retained for %1$d days.
es: Los detalles de los registros de las copias de seguridad se conservan durante %1$d días.

en: Suggested text:
es: Texto sugerido:

en: Please enter your new password.
es: Por favor, introduce tu nueva contraseña.

en: You have logged in successfully.
es: Te has conectado con éxito.

en: Invalid Interstitial Action
es: Acción intersticial no válida

en: Sorry, this request has expired. Please log in again.
es: Lo siento, esta solicitud ha caducado. Por favor, accede de nuevo,

en: WP-Cron Scheduled Task
es: Tarea programada WP-Cron

en: WP-CLI Command
es: Comando WP-CLI

en: Scan
es: Explorar

en: Site on Blacklist
es: Sitio en la lista de no permitidos

en: Malware Found
es: Malware encontrado

en: Malware Found, Site on Blacklist
es: Malware encontrado, sitio en la lista de no permitidos

en: Scan Failed: Site Error
es: Exploración fallida: Error en el sitio

en: Scan Failed: Sucuri Error
es: Exploración fallida: Error de Sucuri

en: Site: %s
es: Sitio: %s

en: Block Expiration
es: Caducidad del bloqueo

en: Blocked Host Attempted Login
es: El servidor bloqueado intentó acceder

en: Blocked Host Attempted Login With Good Credentials
es: El servidor bloqueado intentó acceder con buenas credenciales

en: IP Blocked
es: IP bloqueada

en: Network Brute Force
es: Ataque de fuerza bruta en red

en: Changed
es: Cambió

en: Removed
es: Borrado

en: Changes Found
es: Se han encontrado cambios

en: %1$d Added, %2$d Removed, %3$d Changed
es: %1$d añadido, %2$d borrado, %3$d con cambios

en: No Changes Found
es: No se han encontrado cambios

en: Scan Performance
es: Rendimiento de exploración

en: Login Source
es: Origen del acceso

en: Login Page
es: Página de acceso

en: REST API Authentication
es: Identificación por REST API

en: XMLRPC Authentication
es: Identificación por XMLRPC

en: Banned Use of "admin" Username
es: Uso prohibido del nombre de usuario "admin"

en: Invalid Login
es: Acceso no válido

en: Brute Force
es: Fuerza bruta

en: File Created
es: Archivo creado

en: Email Send Succeeded
es: Correo enviado con éxito

en: Email Send Failed
es: Envío de correo fallido

en: File Created and Emails Sent
es: Archivo creado y correos enviados

en: File Created but Email Send Failed
es: Archivo creado pero fallo en el envío del correo

en: Access Blocked
es: Acceso bloqueado

en: Username Lockout
es: Bloqueo de nombre de usuario

en: Username Lockout: <code>%s</code>
es: Bloqueo de nombre de usuario: <code>%s</code>

en: Authorized Host Triggered Username Lockout
es: Un servidor autorizado provocó un bloqueo de nombre de usuario

en: User Lockout
es: Bloqueo de usuario

en: User Lockout: <code>%s</code>
es: Bloqueo de usuario: <code>%s</code>

en: Authorized Host Triggered User Lockout
es: Un servidor autorizado provocó un bloqueo de usuario

en: Host Lockout
es: Bloqueo de servidor

en: Host Lockout: <code>%s</code>
es: Bloqueo de servidor: <code>%s</code>

en: Authorized Host Triggered Host Lockout
es: Un servidor autorizado provocó un bloqueo de servidor

en: Process
es: Proceso

en: Debug
es: Depuración

en: Fatal Error
es: Error fatal

en: Critical Issue
es: Error crítico

en: Unable to write to the log file. This could indicate that there is no space available, that there is a permissions issue, or that the server is not configured properly.
es: No ha sido posible escribir en el archivo de registro. Esto podría indicar que no hay espacio disponible, que hay un problema de permisos, o que el servidor no está configurado correctamente.

en: Failed to insert log entry: %s
es: Fallo al insertar una entrada en el registro: %s

en: A query failure prevented the log data from being accessed: %s
es: Un fallo de solicitud evitó el acceso a los datos del registro: %s

en: Last page
es: Última página

en: Next page
es: Página siguiente

en: Previous page
es: Página anterior

en: First page
es: Primera página

en: %s item | %s items
es[0]: %s elemento
es[1]: %s elementos

en: No pending comments
es: No hay comentarios pendientes

en: No approved comments
es: No hay comentarios aprobados

en: No comments
es: No hay comentarios

en: %s pending comment | %s pending comments
es[0]: %s comentario pendiente
es[1]: %s comentarios pendientes

en: %s approved comment | %s approved comments
es[0]: %s comentario aprobado
es[1]: %s comentarios aprobados

en: %s comment | %s comments
es[0]: %s comentario
es[1]: %s comentarios

en: All dates
es: Todas las fechas

en: Filter by date
es: Filtrar por fecha

en: Select bulk action
es: Elegir acción en masa

en: The log file can be found at: <code>%s</code>
es: El archivo de registro está en: <code>%s</code>

en: Show all entries, including ones that were previously hidden.
es: Mostrar todas las entradas, incluidas las que se previamente estuviesen ocultas.

en: Show All Entries
es: Mostrar todas las entradas

en: Hide existing entries from view without deleting them.
es: Ocultar entrada existentes sin borrarlas.

en: Hide Current Entries
es: Ocultar entradas actuales

en: Show Process entries.
es: Mostrar entradas de procesos.

en: Show Debug entries.
es: Mostrar entradas de depuración.

en: Advanced Entries for Support and Developers
es: Entradas avanzadas para soporte y desarrolladores

en: Use colors to indicate the severity of each entry.
es: Utiliza colores para indicar la severidad de cada entrada.

en: Colors
es: Colores

en: Critical Issues
es: Errores críticos

en: All Events
es: Todos los eventos

en: Important Events
es: Eventos importantes

en: View Mode
es: Modo de visualización

en: Number of items per page:
es: Número de elementos por página:

en: Pagination
es: Paginación

en: Too large to display
es: Demasiado grande para mostrarlo

en: Raw Details
es: Detalles en bruto

en: Timestamp
es: Marca temporal

en: The server did not receive a valid request. The required "id" argument is missing. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida. El argumento "id" requerido no está disponible. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: Refresh Page
es: Recargar página

en: Migration complete. Please refresh the page to see all log entries.
es: Migración completa. Por favor, recarga la página para ver todas las entradas del registro.

en: Log entries shown.
es: Entradas del registro mostradas.

en: Log entries hidden.
es: Entradas del registro ocultas.

en: Your screen options saved successfully.
es: Tus opciones de pantalla se han guardado con éxito.

en: The log entry migration failed. Reload the page to try again.
es: Fallo la migración de la entrada en el registro. Recarga la página e inténtalo de nuevo.

note: translators: 1: loading gif image
en: %1$s Migrating log entries from an older format. This message will update when the migration is complete.
es: %1$s migrando entradas del registro a un formato anterior. Este mensaje se actualizará cuando la migración se haya completado.

en: Loading...
es: Cargando…

en: Hide Raw Details
es: Ocultar detalles en bruto

en: Show Raw Details
es: Mostrar detalles en bruto

en: No events.
es: No hay eventos.

en: Process (%s)
es: Proceso (%s)

en: Debug (%s)
es: Depuración (%s)

en: Notices (%s)
es: Avisos (%s)

en: Actions (%s)
es: Acciones (%s)

en: Warnings (%s)
es: Advertencias (%s)

en: Errors (%s)
es: Errores (%s)

en: Fatal Errors (%s)
es: Errores fatales (%s)

en: Critical Issues (%s)
es: Errores críticos (%s)

en: All Events (%s)
es: Todos los eventos (%s)

en: Important Events (%s)
es: Eventos importantes (%s)

en: Type
es: Tipo

en: Module
es: Módulo

en: Show more details
es: Mostrar más detalles

en: Show only entries for this %s
es: Mostrar solo entradas de este %s

en: Show only entries for this day
es: Mostrar solo las entradas de este día

en: View Details
es: Ver detalles

note: translators: 1: date and time, 2: time difference
en: %1$s - %2$s ago
es: hace %1$s - %2$s

en: An unknown error prevented releasing the host lockout with a lockout ID of %d
es: Un error desconocido evitó liberar un bloqueo de servidor con el ID de bloqueo %d

en: An unknown error prevented releasing the username lockout with a lockout ID of %d
es: Un error desconocido evitó liberar el bloqueo de nombre de usuario sin un ID de bloqueo de %d

en: An unknown error prevented releasing the user lockout with a lockout ID of %d
es: Un error desconocido evitó liberar el bloqueo de usuario con un ID de bloqueo de %d

[ctx: Host lockout]
note: translators: 1. IP Address 2. Expiration as human time diff
en: %1$s - Expires in %2$s
es: %1$s - Caduca en %2$s

[ctx: Username lockout]
note: translators: 1. Username 2. Expiration as human time diff
en: %1$s - Expires in %2$s
es: %1$s - Caduca en %2$s

en: Usernames
es: Nombres de usuario

[ctx: User lockout]
note: translators: 1. Username 2. Expiration as human time diff
en: %1$s - Expires in %2$s
es: %1$s - Caduca en %2$s

en: Deleted #%d
es: Borrado #%d

en: Four Times per Day
es: Cuatro veces al día

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
es: Nuevos avisos disponibles en el %1$scentro de avisos%2$s.

en: For more details, %1$svisit your security logs%2$s
es: Para más detalles %1$svisita nuestros registros de seguridad%2$s

en: Your Security Digest for %s
es: Tu boletín diario de seguridad para %s

en: Your Monthly Security Digest for %s
es: Tu boletín mensual de seguridad para %s

en: Monthly Security Digest
es: Boletín mensual de seguridad

en: Your Weekly Security Digest for %s
es: Tu boletín semanal de seguridad para %s

en: Weekly Security Digest
es: Boletín semanal de seguridad

en: Security Digest
es: Boletín de seguridad

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts and file change detection scans.
es: El boletín de seguridad reduce la cantidad e correos enviados, para que puedas recibir un resumen de bloqueos y detecciones de cambios en archivos.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts, file change detection scans, and privilege escalations.
es: El boletín de seguridad reduce la cantidad e correos enviados, para que puedas recibir un resumen de bloqueos, detecciones de cambios en archivos y aumentos de privilegios.

en: During periods of heavy attack, iThemes Security can generate a LOT of email.
es: Durante periodos de ataques severos, iThemes Security puede generar MONTONES de correos.

note: translators: %1$s notification label, %2$l list of unknown tags.
en: Unknown tags for %1$s, %2$l.
es: Etiquetas desconocidas para %1$s, %2$l.

en: Unknown schedule for %1$s, %2$s.
es: Programación desconocida para %1$s, %2$s.

en: The %1$s email list must be a string with each entry separated by a new line.
es: La lista de correo %1$s debe ser una cadena con cada entrada separada en una nueva línea.

en: Unknown contacts for %1$s, %2$l.
es: Contactos desconocidos para %1$s, %2$l.

en: Notifications
es: Avisos

en: The following email recipients are deprecated. Please create new users for these email addresses or remove them.
es: Los siguientes destinatarios de correo se han marcado como obsoletos. Por favor, crea nuevos usuarios para estas direcciones de correo o bórralas.

en: Deprecated Recipients
es: Destinatarios obsoletos

[ctx: role]
en: All %s users
es: Todos los usuarios %s

en: Select which users should be emailed.
es: Elige a qué usuarios se deben enviar correos.

en: Recipients for this email.
es: Destinatarios para este correo.

en: Specified when sending
es: Especificado en el envío

en: Admin Emails
es: Correos de administración

en: Site Users
es: Usuarios del sitio

en: Recipient
es: Destinatario

en: Last sent on %s
es: Último envío el %s

en: Not yet sent.
es: Sin enviar aún.

en: Schedule
es: Programación

en: This notification supports email tags. Tags are formatted as follows %s.
es: Este aviso es compatible con etiquetas de correo. Las etiquetas usan el siguiente formato %s.

en: You can use HTML in your message. Allowed HTML includes: %l.
es: Puedes usar HTML en tu mensaje. El HTML permitido es: %|.

en: Message
es: Mensaje

en: Subject
es: Asunto

en: Manage and configure email notifications sent by iThemes Security related to various settings modules. If errors are encountered while sending notification emails, they will be reported here..
es: Gestiona y configura los avisos por correo enviados por iThemes Security relativos a los distintos módulos de ajustes. Si se encuentran errores durante el envío de avisos por correo se mostrarán aquí.

en: Manage and configure email notifications sent by iThemes Security related to various settings modules.
es: Gestiona y configura los avisos por correo enviados por iThemes Security relativos a los distintos módulos de ajustes.

en: Monthly
es: Mensualmente

en: Weekly
es: Semanalmente

en: Cannot get lock.
es: No se pudo bloquear.

en: Notification Center
es: Centro de avisos

en: Login Now
es: Accede ahora

en: New Login URL
es: Nueva URL de acceso

en: The URL to your website.
es: La URL a tu web.

en: The WordPress Site Title. Can be changed under Settings -> General -> Site Title
es: El título del sitio WordPress. Puede cambiarse en Ajustes > Generales > Título del sitio

en: The new login link.
es: El enlace al nuevo acceso.

en: The login address for {{ $site_title }} has changed. The new login address is {{ $login_url }}. You will be unable to use the old login address.
es: La dirección de acceso para {{ $site_title }} ha cambiado. La nueva dirección de acceso es {{ $login_url }}. No podrás usar la antigua dirección de acceso.

en: %1$sHide Backend%2$s will notify the chosen recipients whenever the login URL is changed.
es: %1$sOcultar administración%2$s avisará a los destinatarios seleccionados que la URL de acceso ha cambiado.

en: Hide Backend – New Login URL
es: Ocultar administración - Nueva URL de acceso

en: Changed Files
es: Archivos cambiados

en: Removed Files
es: Archivos borrados

en: Added Files
es: Archivos añadidos

en: Scan Summary
es: Resumen de la exploración

en: A file (or files) on your site have been changed. Please review the report below to verify changes are not the result of a compromise.
es: Un archivo (o archivos) de tu sitio ha/n cambiado. Por favor, revisa el siguiente informe para revisar que los cambios no sean resultado de una vulnerabilidad.

en: File Scan Report for %s
es: Informe de exploración de archivos del %s

en: File Change Warning
es: Advertencia de cambio en archivos

en: The %1$sFile Change Detection%2$s module will email a file scan report after changes have been detected.
es: El módulo de %1$sdetección de cambio en archivos%2$s enviará por correo un informe de la exploración cuando se detecten cambios.

en: File Change
es: Cambio en archivos

en: The %1$sDatabase Backup%2$s module will send a copy of any backups to the email addresses listed below.
es: El módulo de %1$scopia de seguridad de la base de datos%2$s enviará una copia de las copias a las direcciones de correo listadas a continuación.

en: Site Database Backup for %s
es: Copia de seguridad de la base datos del sitio %s

en: Various modules send emails to notify you when a user or host is locked out of your website.
es: Varios módulos envían correos para avisarte cuando se bloquea en tu sitio a un usuario o servidor.

en: Site Lockouts
es: Bloqueos en el sitio

en: New Notification from iThemes Security
es: Nuevos avisos de iThemes Security

[ctx: Files modified]
en: Modified
es: Modificados

[ctx: Files removed]
en: Removed
es: Borrados

[ctx: Files added]
en: Added
es: Añadidos

en: To unsubscribe from these notifications, please %1$scontact the site administrator%2$s.
es: Para dejar de recibir estos avisos, por favor, %1$scontacta con el administrador del sitio%2$s.

en: This email was generated by the iThemes Security plugin on behalf of %s.
es: Este correo lo ha generado el plugin iThemes Security para %s.

en: Dismiss Notice
es: Descartar aviso

en: <strong>Username Only</strong> - Users can only log in using their user's username. This disables logging in using an email address.
es: <strong>Solo nombre de usuario</strong> - Los usuarios solo pueden acceder usando sus nombres de usuario. Esto desactiva el acceso usando una dirección de correo electrónico.

en: <strong>Email Address Only</strong> - Users can only log in using their user's email address. This disables logging in using a username.
es: <strong>Solo dirección de correo electrónico</strong> - Los usuarios solo pueden acceder usando la dirección de correo electrónico de su usuario. Esto desactiva el acceso usando un nombre de usuario.

en: <strong>Email Address and Username (Default)</strong> - Allow users to log in using their user's email address or username. This is the default WordPress behavior.
es: <strong>Dirección de correo electrónico y nombre de usuario (por defecto)</strong> - Permite a los usuarios acceder usando la dirección de correo electrónico de su usuario o el nombre de usuario. Este es el comportamiento por defecto de WordPress.

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
es: Por defecto, WordPress permite a los usuarios acceder usando o una dirección de correo electrónico o el nombre de usuario. Este ajuste te permite restringir los accesos para solo aceptar direcciones de correo electrónico o nombres de usuario.

en: Login with Email Address or Username
es: Acceso con dirección de correo electrónico o nombre de usuario

en: Username Only
es: Solo nombre de usuario

en: Email Address Only
es: Solo dirección de correo electrónico

en: Email Address and Username (default)
es: Correo electrónico y nombre de usuario (por defecto)

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
es: <strong>ERROR</strong>: Nombre de usuario no válido o contraseña incorrecta.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
es: <strong>ERROR</strong>: Dirección de correo electrónico no válida o contraseña incorrecta.

en: Send an email with a Magic Link that bypasses a username lockout.
es: Envía un correo electrónico con un enlace mágico que se salta un bloqueo de usuario.

en: Magic Links
es: Enlaces mágicos

en: Require SSL
es: Requiere SSL

en: <strong>Advanced</strong> - Choose different settings for front-end and dashboard page requests.
es: <strong>Avanzado</strong> - Elige distintos ajustes para las peticiones de página de portada y escritorio.

en: <strong>Enabled</strong> - Redirect all http page requests to https.
es: <strong>Activo</strong> - Redirige todas las peticiones de páginas http a https.

en: <strong>Disabled</strong> - Use the site's default handling of page requests.
es: <strong>Inactivo</strong> - Usa la gestión por defecto del sitio para las peticiones de páginas.

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
es: Redirigir todas las peticiones de páginas HTTP a HTTPS

en: Your site does not appear to support SSL. Only enable SSL if you know that the site properly supports SSL since enabling it on a site that does not properly support it will block all access to the site.
es: Parece que tu sitio no es compatible con SSL. Solo activa SSL si sabes que tu sitio es realmente compatible con SSL ya que activarlo en un sitio que no sea realmente compatible bloqueará todo acceso al sitio.

en: Your site might support SSL. If the site is configured with a valid certificate that is not self-signed, it is highly recommended that you select the "Enabled" setting below. This redirects all http traffic to your site to the https address, thus requiring everyone to access the site via SSL. In other words, it will force everyone to use a secure connection to the site.
es: Tu sitio podría ser compatible con SSL. Si el sitio está configurado con un certificado válido que no sea de firma propia es altamente recomendable que elijas el ajuste "Activo" de abajo. Esto redirige todo el tráfico http hacia tu sitio a la dirección https, por lo que requerirá que todos accedan al sitio por SSL. En  otras palabras, forzará a que todos usen una conexión segura al sitio.

en: Your site appears to support SSL. It is highly recommended that you select the "Enabled" setting below. This redirects all http traffic to your site to the https address, thus requiring everyone to access the site via SSL. In other words, it will force everyone to use a secure connection to the site.
es: Parece que tu sitio es compatible con SSL. Es altamente recomendable que elijas el ajuste "Activo" de abajo. Esto redirige todo el tráfico http hacia tu sitio a la dirección https, por lo que requerirá que todos accedan al sitio por SSL. En otras palabras, forzará a que todos usen una conexión segura al sitio.

en: Disabled
es: Inactivo

en: SSL is an important feature for every site. It protects user accounts from being compromised, protects the content from modifications by ISPs and attackers, protects potentially-sensitive information submitted to the site from <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_analyzer">network sniffing</a>, could speed up performance of your site (depending on server configuration), and could improve your site's <a href="https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html">search engine rankings</a>.
es: SSL es una funcionalidad importante para cualquier sitio. Protege que las cuentas de usuario no sean vulnerables, protege el modificaciones ante modificaciones de ISPs y atacantes, protege la información potencialmente sensible enviada al sitio mediante <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_analyzer">network sniffing</a>, podría acelerar el rendimeinto de tu sitio (dependiendo de la configuración del servidor), y podría mejorar <a href="https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html">los resultados en los motores de búsqueda</a> de tu sitio.

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS - Security > Settings > Secure Socket Layers (SSL) > SSL for Dashboard
es: Redirige todas las peticiones de páginas HTTP a HTTPS - Seguridad > Ajustes > Secure Socket Layers (SSL) > SSL en el escritorio

en: Site Scanning is temporarily unavailable, please try again later.
es: El escaneo de sitio está temporalmente inactivo, por favor, inténtalo de nuevo más tarde.

en: Copy to Clipboard
es: Copiar al portapapeles

en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
es: Por favor, pulsa Ctrl/Cmd+C para copiar.

en: Copied!
es: ¡Copiado!

en: The password has not been updated.
es: La contraseña no se ha actualizado.

en: Your profile has not been updated.
es: Tu perfil no se ha actualizado.

en: The user changes have not been saved.
es: Los cambios del usuario no se han guardado.

en: The user has not been created.
es: El usuario no se ha creado.

en: Due to site rules, a strong password is required for your account. Please choose a new password that rates as strong on the meter.
es: Debido a las reglas del sitio se requiere una contraseña segura para tu cuenta. Por favor, elige una nueva contraseña que puntúe como fuerte en el medidor.

en: The updates_optin value is missing.
es: El valor updates_optin no está disponible.

en: The email value is missing.
es: El valor email no está disponible.

en: The ITSEC_DISABLE_MODULES define is set. All iThemes Security protections are disabled. Please make the necessary settings changes and remove the define as quickly as possible.
es: La variable ITSEC_DISABLE_MODULES está activa. Todas las protecciones de iThemes Security están desactivadas. Por favor, haz los cambios necesarios y borra la variable tan rápidamente como te sea posible.

en: <span>WARNING: </span><a href="%1$s" data-module-link="backup">Backup your database</a> before using this tool.
es: <span>ADVERTENCIA: </span><a href="%1$s" data-module-link="backup">Haz copia de seguridad de tu base de datos</a> antes de usar esta herramienta.

en: Your lockout settings can be configured in <a href="%s" data-module-link="global">Global Settings</a>.
es: Tus ajustes de bloqueo puedes configurarlos en los <a href="%s" data-module-link="global">Ajustes globales</a>.

en: Powered by WordPress
es: Funciona con WordPress

en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/

en: Invalid User
es: Usuario no válido

en: A password change is required for your account.
es: Se requiere el cambio de contraseña en tu cuenta.

en: &larr; Back to %s
es: &larr; Volver a %s

en: Are you lost?
es: ¿Estás perdido?

en: Update Password
es: Actualizar contraseña

en: Confirm new password
es: Confirma la nueva contraseña

en: Strength indicator
es: Indicador de fortaleza

en: New Password
es: Nueva contraseña

en: Search
es: Buscar

en: Search Modules
es: Buscar módulos

en: Added by W3 Total Cache
es: Añadido por W3 Total Cache

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
es: Activado el ajuste de protección de sitio vulnerable en la identificación en dos pasos.

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
es: Activado el ajuste de protección de usuario vulnerable en la identificación de dos pasos.

en: Changed the User Type Protection setting in Two-Factor Authentication to "Privileged Users".
es: Cambiado el ajuste de protección de tipo de usuario en la identificación de dos pasos a "Usuarios con privilegios"

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
es: Cambiado el ajuste de métodos de identificación disponibles para los usuarios en la identificación de dos pasos a "Todos los métodos"

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
es: No fue posible crear el archivo de copia de seguridad. Este puede ser debido a un problema con los permisos o el espacio en disco.

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
es: No fue posible crear el directorio de copia de seguridad debido a un error desconocido.

en: <strong>Default Access</strong> - Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
es: <strong>Acceso por defecto</strong> - Ahora el acceso a datos de la REST API es por defecto. Información como entradas publicadas, detalles del usuario y medios de la biblioteca están disponibles para acceso público.

en: <strong>Restricted Access</strong> - Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
es: <strong>Acceso restringido</strong> - Acceso restringido a la mayoría de datos de la REST API. Esto significa que la mayoría de las peticiones requerirán un usuario conectado o con un privilegio exclusivo, bloqueando las peticiones públicas de datos potencialmente privados. Recomendamos elegir esta opción.

en: The <a href="%1$s">WordPress REST API</a> is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site. For more details, see our post about the WordPress REST API <a href="%1$s">here</a>.
es: La <a href="%1$s">WordPress REST API</a> es parte de WordPress y ofrece a los desarrolladores nuevos modos de gestionar WordPress. Por defecto puede dar acceso público a información de tu sitio que tu piensas que es privada. Para más detalles lee nuestra entrada sobre la WordPress REST API <a href="%1$s">aquí</a>.

en: Default Access
es: Acceso por defecto

en: Restricted Access (recommended)
es: Acceso restringido (recomendado)

en: You do not have sufficient permission to access this endpoint. Access to REST API requests is restricted by iThemes Security settings.
es: No tienes suficientes permisos para acceder a este endpoint. El acceso a las peticiones de la REST API está restringido por los ajustes de iThemes Security.

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
es: Ajuste de la REST API en los ajustes de WordPress cambiado a "Acceso restringido"

en: REST API
es: API REST

en: Enabling this feature helps protect visitors to this site (including logged in users) from phishing attacks launched by a linked site. Details on tabnapping via target="_blank" links can be found in <a href="%s">this article</a>.
es: Activar esta característica te ayuda a proteger a los visitantes a tu sitio (incluidos los usuarios conectados) de ataques de phishing lanzados por un sitio enlazado. Puedes encontrar detalles sobre el tabnapping mediante enlaces via target="_blank" en <a href="%s">este artículo</a>.

en: Alter target="_blank" links to protect against tabnapping
es: Alterar enlaces target="_blank" para protegerte del tabnapping

en: Protect Against Tabnapping
es: Protección contra el tabnapping

en: The length of time a host or user will be banned from this site after hitting the limit of bad logins. The default setting of 15 minutes is recommended as increasing it could prevent attacking IP addresses from being banned.
es: Lo que tarda un servidor o un usuario en ser bloqueado en este sitio tras alcanzar el límite de accesos incorrectos. El ajuste por defecto de 15 minutos es el recomendable, ya que incrementarlo puede evitar bloquear IPs atacantes.

en: Reason
es: Motivo

en: Lockout in Effect Until
es: Bloqueo activo hasta

en: Host/User
es: Servidor/Usuario

note: translators: 1: Hostname
en: <b>Host:</b> %1$s
es: <b>Servidor:</b> %1$s

note: translators: 1: Username
en: <b>User:</b> %1$s
es: <b>Usuario:</b> %1$s

en: Visit Banned Users Settings
es: Visitar ajustes de usuarios baneados

en: Release the permanent host ban from Ban Hosts list in the Banned Users section of the settings page.
es: Libera el baneo permanente del servidor de la lista de servidores baneados en la sección Usuarios baneados de la página de ajustes.

en: Visit Settings Page
es: Visitar la página de ajustes

en: Release lockouts from the Active Lockouts section of the settings page.
es: Libera los bloqueados de la sección de Bloqueos activos en la página de ajustes.

en: <strong>Error</strong>: Due to site rules, a strong password is required. Please choose a new password that rates as <strong>Strong</strong> on the meter.
es: <strong>Error</strong>: Debido a las reglas del sitio se requiere una contraseña fuerte. Por favor, elige una nueva contraseña que puntúe <strong>fuerte</strong> en el medidor.

en: Documentation: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>
es: Documentación: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>

en: Infected URL: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>
es: URL infectada: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
es: Se han detectado cambios. Por favor, revisa la <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">los registros</a> para ver los detalles.

en: As a getting-started point you can include the ban list developed by Jim Walker.
es: Como base de inicio puedes incluir la lista de bloqueo creada por Jim Walker.

en: Disable PHP execution in the themes directory. This blocks requests to PHP files inside theme directories that can be exploited directly.
es: Desactiva la ejecución de PHP en el directorio de temas. Esto bloquea la peticiones a ficheros PHP dentro de los directorios del tema que pueden ser atacados directamente.

en: Disable PHP in Themes
es: Desactivar PHP en temas

en: PHP in Themes
es: PHP en temas

en: Disable PHP execution in the plugins directory. This blocks requests to PHP files inside plugin directories that can be exploited directly.
es: Desactiva la ejecución de PHP en el directorio de plugins. Esto bloquea las peticiones a los archivos de PHP dentro del directorio de plugins que pueden ser explotados directamente.

en: Disable PHP in Plugins
es: Desactivar PHP en los plugins

en: PHP in Plugins
es: PHP en plugins

en: Disable PHP execution in the uploads directory. This blocks requests to maliciously uploaded PHP files in the uploads directory.
es: Desactiva la ejecución de PHP en el directorio de subidas. Esto bloquea las peticiones a los archivos de PHP subidos maliciosamente al directorio de subidas.

en: PHP in Uploads
es: PHP en uploads

en: Disable PHP in Themes - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Themes
es: Desactivar PHP en Temas - Seguridad > Ajustes > Mejoras del sistema > PHP en Temas

en: Disable PHP in Plugins - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Plugins
es: Desactivar PHP en los Plugins - Seguridad > Ajustes > Mejoras del sistema > PHP en Plugins

en: Website
es: Web

en: Attached is the database backup file for your site.
es: La copia de seguridad de la base de datos de tu sitio está adjunta.

en: Database Backup
es: Copia de seguridad de la base de datos

en: Hosts
es: Servidores

en: Users
es: Usuarios

en: Learn simple WordPress security tips — including 3 kinds of security your site needs and 4 best security practices for keeping your WordPress site safe with our <a href="%s">free guide</a>.
es: Aprende consejos de seguridad de WordPress - incluyendo 3 tipos de seguridad que tu sitio necesita y 4 buenas prácticas de seguridad para mantener tu sitio WordPress a salvo con nuestra <a href="%s">guía gratuita</a>.

en: Free WordPress Security Guide
es: Guia gratuita de seguridad WordPress

en: To unsubscribe from these updates, visit the %1$sSettings page%2$s in the iThemes Security plugin menu.
es: Para darte de baja de estas actualizaciones, visita la %1$spágina de ajustes%2$s en el menú del plugin iThemes Security

en: This email was generated by the iThemes Security plugin.
es: Este email ha sido generado por el plugin iThemes Security

en: Pro customers can contact <a href="%s">iThemes Helpdesk</a> for help. Our support team answers questions Monday – Friday, 8am – 5pm (CST).
es: Los clientes Pro pueden contactar con <a href="%s">iThemes Helpdesk</a> para solicitar ayuda. Nuestro equipo de soporte responde preguntas de Lunes a Viernes de 8am - 5pm (CST).

en: Read iThemes Security documentation and Frequently Asked Questions on <a href="%s">the Codex</a>.
es: Lee la documentación de iThemes Security y la lista de preguntas frecuentas en <a href="%s">el Codex</a>.

en: Documentation
es: Documentación

en: Help & Support
es: Ayuda y soporte

en: Make the most of iThemes Security features with our <a href="%s">free iThemes Security tutorials</a>.
es: Saca el máximo partido a las funciones del plugin con nuestros <a href="%s">tutoriales gratuitos de iThemes Security</a>.

en: Tutorials
es: Tutoriales

en: Read the latest in WordPress Security news, tips, and updates on <a href="%s">iThemes Blog</a>.
es: Lee las últimas noticias de seguridad de WordPress, consejos y actualización en <a href="%s">iThemes Blog</a>.

en: Articles
es: Artículos

en: Security Resources
es: Recursos de seguridad

en: Why go Pro? <a href="%s">Check out the Free/Pro comparison chart.</a>
es: ¿Por qué pasar a Pro? <a href="%s">Echa un vistazo la comparación entre la versión Pro y la gratuita.</a>

en: Want two-factor authentication, scheduled site scanning, ticketed support and more?
es: ¿Quieres identificación de dos factores, exploración programada del sitio, tiques de soporte y más?

en: Debug info (source page): %s
es: Información de depuración (pagína fuente): %s

en: Run a Security Check ✓
es: Ejecutar un chequeo de seguridad ✓

en: Ensure your site is using recommended settings and features with a security check.
es: Cerciórate de que tu sitio está usando los ajustes y opciones recomendables con un chequeo de seguridad.

en: Is your site as secure as it could be?
es: ¿Es tu sitio todo lo seguro que puede ser?

en: Messages
es: Mensajes

en: File changes detected on the site.
es: Cambios en archivos detectados en el sitio

en: File Changes
es: Cambios en archivos

en: No lockouts since the last email check.
es: No ha habido bloqueos desde el último chequeo.

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
es: A continuación tienes un resumen de la actividad relacionada con la seguridad en tu web: %s

en: Your Daily Security Digest for %s
es: Tu informe de seguridad diario de %s

en: Protect your site when outdated software is not updated quickly enough.
es: Proteger tu sitio cuando el software está desactualizado no es actualizar suficientemente rápido.

en: Version Management
es: Gestor de versiones

en: Every user on your site affects overall security. See how your users might be affecting your security and take action when needed.
es: Todo usuario en tu sitio afecta a la seguridad global. Comprueba como tus usuarios pueden afectar a tu seguridad y toma acciones cuando sea necesario.

en: User Security Check
es: Chequeo de seguridad de usuario

en: When the button below is clicked the following modules will be enabled and configured:
es: Cuando se hace clic en el siguiente botón se activarán y configurarán los siguientes módulos:

en: Some features and settings are recommended for every site to run. This tool will ensure that your site is using these recommendations.
es: Algunas funcionalidades y ajustes es recomendable que estén activas en cualquier web. Esta herramienta se asegurará de que tu sitio web usa esas recomendaciones.

en: Activating Network Brute Force Protection...
es: Activando protección contra fuerza bruta en la red...

en: Run Secure Site Again
es: Ejecutar de nuevo Asegurar sitio

en: Securing Site...
es: Securizando el sitio...

en: Ensure that your site is using the recommended features and settings.
es: Asegura que tu sitio web está usando los parámetros y funcionalidades recomendadas.

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
es: Tu sitio web está usando ahora la Red de Protección contra Fueza Bruta.

note: Translators: 1: feature name
en: Enabled %1$s.
es: Activo %1$s.

note: Translators: 1: feature name
en: %1$s is enabled as recommended.
es: %1$s está activo como se recomienda.

en: Activate Network Brute Force Protection
es: Activar Red de Protección contra Fuerza Bruta

en: Email Address: %1$s
es: Correo electrónico: %1$s

en: With Network Brute Force Protection, your site is protected against attackers found by other sites running iThemes Security. If your site identifies a new attacker, it automatically notifies the network so that other sites are protected as well. To join this site to the network and enable the protection, click the button below.
es: Con la red de protección contra ataques de fuerza bruta, tu sitio web esta protegido contra atacantes encontrados en otros sitios que utilizan iThemes Security. Si tu sitio web identifica un nuevo atacante, automáticamente se notifica a la red que a su vez protege al resto de sitios. Para añadir tu sitio web a la red y activar la protección, haz clic en el siguiente botón.

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
es: Activado el ajuste Escribir en los archivos en los ajustes globales.

en: Changed the Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request setting in WordPress Tweaks to "Block".
es: Cambiado el parámetro de intentos múltiples de identificación mediante peticiones XML-RPC en las mejoras de WordPress a "Bloquear".

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
es: Desactiva el editor de ficheros en las mejoras de WordPress.

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
es: Activa los parámetros de la Lista de usuarios bloqueados.

en: Reload File Permissions Details
es: Volver a cargar los detalles de los permisos de archivos

en: Load File Permissions Details
es: Cargar los detalles de los permisos de archivos

en: Click the button to load the current file permissions.
es: Haz clic en el botón para cargar los permisos de archivos actuales.

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
es: Lista los permisos de los archivos y directorios en las áreas clave del sitio.

en: File Permissions
es: Permisos de archivos

note: translators: 1: New directory name
en: The content directory was successfully changed to <code>%1$s</code>.
es: El directorio de contenido has sido cambiado con éxito a <code>%1$s</code>.

en: No lockouts were selected for removal.
es: Ningún bloqueo ha sido seleccionado para su eliminación.

en: Successfully removed the selected lockout. | Sucessfully remove the selected lockouts.
es[0]: Se ha eliminado con éxito el bloqueo seleccionado.
es[1]: Elimina los bloqueos seleccionados.

en: An unknown error prevented releasing the lockout the host with a lockout ID of %d
es: Se ha producido un error desconocido liberando el bloqueo del sitio con ID de bloqueo %d

en: An unknown error prevented releasing the lockout the user with a lockout ID of %d
es: Un error desconocido no ha permitido eliminar el bloqueo del usuario con el ID de bloqueo %d

en: Release Selected Lockouts
es: Eliminar los bloqueos seleccionados

[ctx: HOST - Expires in TIME]
en: %1$s - Expires in %2$s
es: %1$s - Caduca en %2$s

[ctx: USER - Expires in TIME]
en: %1$s - Expires in %2$s
es: %1$s - Caduca en %2$s

en: There are no active lockouts at this time.
es: No hay bloqueos activos en este momento.

en: Advanced settings that improve security by changing default WordPress behavior.
es: Ajustes avanzados que mejoran la seguridad cambiando el comportamiento por defecto de WordPress.

en: Advanced settings that improve security by changing the server config for this site.
es: Ajustes avanzados que mejoran la seguridad cambiando la configuración del servidor de este sitio.

en: Strong Password Enforcement
es: Refuerzo de la seguridad de la contraseña

en: Configure use of SSL to ensure that communications between browsers and the server are secure.
es: Configura SSL para certificar la comunicación segura entre el navegador web y el servidor.

en: Enable SSL:
es: Activar SSL:

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
es: Las salts de WordPress se ha generado correctamente.

en: You must check the Change WordPress Salts checkbox in order to change the WordPress salts.
es: Debes marcar la casilla "Cambiar las claves de seguridad (salts) de WordPress" para poder cambiar éstas.

en: Last Generated
es: Último generado

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
es: Imposible actualizar el archivo <code>wp-config.php</code> para actualizar las salts. Necesitas una actualización manual del archivo. Los detalles de error son los siguientes: %1$s (%2$s)

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
es: Imposible leer el archivo <code>wp-config.php</code> para poder actualizar las salts. Necesitas actualizar manualmente este archivo. Los detalles de error son los siguientes: %1$s (%2$s)

en: Check this box and then save settings to change your WordPress Salts.
es: Marca esta casilla y guarda los ajustes para cambiar tus salts de WordPress.

en: Update the secret keys WordPress uses to increase the security of your site.
es: Actualiza las claves secretas que usa WordPress para incrementar la seguridad en tu sitio.

en: Export your settings as a backup or to import on other sites for quicker setup.
es: Exporta tu configuración como si fuera una copia de seguridad o importala en otros sitios para una configuración rápida.

en: Settings Import and Export
es: Parámetros de importación y exportación

en: Log user actions such as login, saving content and others.
es: Registro de acciones del usuario como el acceso, grabado de contenido y otros.

en: User Logging
es: Acceso del usuario

en: Two-Factor Authentication greatly increases the security of your WordPress user account by requiring additional information beyond your username and password in order to log in.
es: La autenticación de dos factores incrementa de forma notable la seguridad de su cuenta de usuario WordPress porque requiere información adicional al nombre de usuario y contraseña para poder acceder al sistema.

en: Two-Factor Authentication
es: Autenticación de dos factores

en: Protect your site from bots by verifying that the person submitting comments or logging in is indeed human.
es: Protege tu web de los bots verificando que la persona que envía comentarios o intenta acceder es efectivamente humano.

en: Allow administrators to temporarily grant extra access to a user of the site for a specified period of time.
es: Permite temporalmente a los administradores a tener privilegios extra para acceder a los usuarios del sitio por un periodo de tiempo especificado.

en: Privilege Escalation
es: Escalada de privilegios

en: Protect your site with automated site scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned each day. If a problem is found, an email is sent to select users.
es: Protege tu sitio con exploraciones automatizadas del sitio. Cuando está activada esta característica, el sitio será explorado automáticamente cada día. Si se encuentra un problema, se envía un correo electrónico a los usuarios seleccionados.

en: Advanced settings that improve security by changing default WordPress Multisite behavior.
es: Los ajustes avanzados incrementan la seguridad por defecto de WordPress Multisitio.

en: API Secret
es: API Secreta

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave secreta API. La petición a la clave API ha devuelto una clave vacía. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave API. La petición a la clave API ha devuelto un error de respuesta desconocido. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
es: Se ha producido un error desde la API de la red de protección contra fuerza bruta: %1$s

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave secreta API.Este problema puede deberse a un fallo en la configuración del servidor o un error de compatibilidad de un plugin. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave secreta API. La petición a la clave API ha devuelto una clave vacía. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave API.  La petición a la clave API ha devuelto una clave vacía. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave API. La petición a la clave API ha devuelto un error de respuesta desconocido. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha hecho fallar la petición a la clave API. Este problema puede deberse a un fallo en la configuración del servidor o un error de compatibilidad de un plugin. Por favor, espere un par de minutos y vuelva a intentarlo.

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
es: La dirección de correo electrónico suministrada (%s) es inválida. Una dirección de correo electrónico es necesaria para registrase en la red de protección de fuerza bruta de iThemes Security.

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
es: Bloquea automáticamente las IP's informadas como problemáticas por la red.

en: Ban Reported IPs
es: IP bloqueadas notificadas

en: API Key
es: Clave de la API

en: Receive Email Updates
es: Recibir actualizaciones por correo electrónico

en: To get started with iThemes Network Brute Force Protection, please supply your email address and save the settings. This will provide this site with an API key and starts the site protection.
es: Para empezar a usar la red de protección contra fuerza bruta de iThemes Security por favor facilita una dirección de correo electrónico y guarda los cambios. Esto proveerá a este sitio con una clave API y empezará a proteger el sitio.

en: An unknown error prevented the API key from being reset properly. An unrecognized response was received. Please wait a few minutes and try again.
es: Un error desconocido ha reseteado la petición a la clave API. Una respuesta desconocida ha sido recibida. Por favor, espere un par de minutos e intenteló de nuevo.

en: Resetting...
es: Reseteando...

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
es: Unete a una red de sitios que informan y protejen contra los hackers que hay en internet.

en: Network Brute Force Protection
es: Protección contra fuerza bruta en la red

en: The Hide Backend feature is now disabled. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
es: La funcionalidad de ocultación en la administración está ahora desactivada. La nueva URL de acceso es <strong><code>%1$s</code></strong>. También se ha enviado a la dirección de correo electrónico de avisos establecida en el centro de avisos de iThemes Security.

en: The Hide Backend feature is now active. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
es: Ahora está activa la característica de ocultar administración. Tu nueva URL de acceso es <strong><code>%1$s</code></strong>. También se ha enviado un recordatorio a las direcciones de correo de aviso establecidas en el centro de avisos de iThemes Security.

en: The Hide Backend feature is now active. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. Please note this may be different than what you sent as the URL was sanitized to meet various requirements. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
es: La funcionalidad de ocultación en la administración está ahora activada. La nueva URL de acceso es <strong><code>%1$s</code></strong>. Tenga en cuenta que ésta puede ser diferente a la que ha enviado porque se ha sanitizado para que concuerde con varios requisitos. Se puede enviar un recordatorio al correo electrónico definido en el centro de avisos de iThemes Security.

en: The Login Slug cannot be "%1$s" as WordPress uses that slug.
es: El slug de identificación no puede ser "%1$s", ya que WordPress hace uso de ese slug.

en: Login URL: %s
es: URL de acceso: %s

en: You must change <a href="%s">WordPress permalinks</a> to a setting other than "Plain" in order to use this feature.
es: Debe cambiar <a href="%s">WordPress permalinks</a>  a un parámetro distinto de "Plano" para poder usar esta funcionalidad.

en: Hide the login page by changing its name and preventing access to wp-login.php and wp-admin.
es: Ocultar la página de acceso cambiando su nombre y evitando el acceso a wp-login.php y wp-admin.

en: Each error message in iThemes Security has an associated error code that can help diagnose an issue. Changing this setting to "Yes" causes these codes to display. This setting should be left set to "No" unless iThemes Security support requests that you change it.
es: Cada mensaje de error en iThemes Security está asociado a un código de error que puede ayudar a diagnosticar su incidencia. Cambiando el valor a "Si" puede provocar que ese código se muestre. Este parámetro debería dejar en en "No" salvo que el soporte de iThemes Security solicite lo contrario.

en: Show Error Codes
es: Mostrar códigos de error

en: The path on your server where the nginx config file is located.
es: La ruta en el servidor en la que se ubica el archivo de configuración de nginx.

en: Turning this feature on will enable compatibility with <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">InfiniteWP</a>. Do not turn it on unless you use the InfiniteWP service.
es: Activar esta función activará la compatibilidad con <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">InfiniteWP</a>. No la actives si no haces uso de este servicio.

en: Restore Default Log File Path
es: Restaurar la ruta predeterminada del archivo de registro

en: Whether or not iThemes Security should be allowed to write to wp-config.php and .htaccess automatically. If disabled you will need to manually place configuration options in those files.
es: Si deseas permitir o no que de forma automática iThemes Security tenga permisos de escritura en los archivos wp-config.php y .htaccess. Si está desactivado, será necesario que añadas manualmente las opciones de configuración en esos archivos.

en: Allow iThemes Security to write to wp-config.php and .htaccess.
es: Permitir a iThemes Security modificar los archivos wp-config.php y .htaccess.

en: No (default)
es: No (por defecto)

en: The following settings modify the behavior of many of the features offered by iThemes Security.
es: Las siguientes opciones modifican el funcionamiento de la mayoría de características ofrecidas por iThemes Security.

en: Configure basic settings that control how iThemes Security functions.
es: Configurar los parámetros básicos que controlan la forma de funcionar de iThemes Security.

en: See what’s new
es: Ver las novedades

en: The following rules need to be written to your <code>wp-config.php</code> file. Please make sure to keep the comments in place.
es: Las siguientes reglas deben escribirse en tu archivo <code>wp-config.php</code>. Por favor, asegúrate de dejar los comentarios donde están.

en: There is nothing that needs to be written to your <code>wp-config.php</code> file.
es: No hay nada que sea necesario escribir en tu fichero  <code>wp-config.php</code>.

en: If you need to manually add the <code>wp-config.php</code> rules generated by iThemes Security to your server, you can find them here.
es: Si necesitas añadir  reglas en tu <code>wp-config.php</code> generadas por iThemes Security en tu servidor, puedes encontrarlas aquí.

en: The following rules need to be written to your server's config file. Please make sure to keep the comments in place.
es: Las siguientes reglas necesitan escribirse en el fichero de configuración de tu servidor. Asegúrate de dejar los comentarios en su sitio.

en: There are no rules that need to be written.
es: No hay reglas que necesiten escribirse.

en: If you need to manually add the server config rules generated by iThemes Security to your server, you can find them here.
es: Si tu necesitas añadir manualmente reglas generadas por iThemes Security a tu servidor, podrás encontrarlas aquí.

en: Server Config Rules
es: Reglas de configuración del servidor

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
es: Ya hay un escaneo en progreso. Por favor, revisa más adelante <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">la página de registros</a> para ver los resultados del escaneo.

en: Monitor the site for unexpected file changes.
es: Monitoriza el sitio para buscar cambios inesperados en archivos.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
es: No se pudo renombrar la tabla %1$s. Puede que tengas que renombrar manualmente la tabla.

note: translators: 1: New database table prefix
en: The database table prefix was successfully changed to <code>%1$s</code>.
es: El prefijo de tabla de la base de datos se cambió con éxito a <code>%1$s</code>.

en: Select "Yes" and save the settings to change the database table prefix.
es: Elige "Sí" y guarda los ajustes para cambiar el prefijo de tabla de la base de datos.

en: Change Prefix
es: Cambiar prefijo

note: translators: 1: WordPress database table prefix
en: Your current database table prefix is <code>%1$s</code>.
es: El prefijo actual de tu base de datos es <code>%1$s</code>.

en: Your database is using the default table prefix <code>wp_</code>. You should change this.
es: Tu base de datos está usando el prefijo de tabla por defecto <code>wp_</code>. Deberías cambiar esto.

en: By default, WordPress assigns the prefix <code>wp_</code> to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the <code>wp_</code> prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. <strong>Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.</strong>
es: Por defecto, WordPress asigna el prefijo <code>wp_</code> a todas las tablas de la base de datos en las que se alojan tus contenidos, objetos y usuarios. Para los potenciales atacantes, esto significa que es más fácil escribir scripts dirigidos a las bases de datos de WordPress ya que todos los nombres del 95% de las tablas importantes tienen nombres conocidos. Cambiando el prefijo <code>wp_</code> dificulta que las herramientas que intenten aprovecharse de vulnerabilidades en otros lugares afecten a la base de datos de tu sitio. <strong>Antes de usar esta herramienta te recomendamos encarecidamente que hagas una copia de seguridad de tu base de datos.</strong>

en: Change the database table prefix that WordPress uses.
es: Cambia el prefijo de tabla de base de datos que usa WordPress.

en: Change Database Table Prefix
es: Cambiar el prefijo de la tabla de la base de datos

en: + more Pro-only features
es: + más características solo Pro

en: Private, ticketed support
es: Soporte privado, con tickets

en: Google reCAPTCHA integration
es: Integración con Google reCAPTCHA

en: Scheduled malware scanning
es: Escaneo de malware programado

en: Two-factor authentication
es: Identificación de dos factores

en: Add an extra layer of protection to your WordPress site with <a href="%s">iThemes Security Pro</a>, including:
es: Añade una capa extra de protección a tu sitio WordPress con <a href="%s">iThemes Security Pro</a>, incluyendo:

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
es: No fue posible modificar el archivo <code>wp-config.php</code>. No se han hecho cambios ni al directorio ni al archivo de configuración. El error que evitó que se modifique el archivo es el siguiente: %1$s

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
es: El nuevo directorio no puede tener el mismo nombre que el del directorio actual. Por favor, facilita un nuevo nombre de directorio.

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
es: El directorio del contenido no puede cambiarse a un directorio sin nombre.

en: Unable to change the content directory back to <code>wp-content</code>. If the above error cannot be fixed, you may need to manually change the content directory. Instructions on how to change the content directory manually can be found <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">here</a>.
es: No fue posible volver a cambiar el directorio a <code>wp-content</code>. Si no puedes solucionar el error anterior puede que tengas que cambiar manualmente el directorio del contenido. Las instrucciones sobre cómo cambiar manualmente el directorio del contenido las puedes encontrar <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">aquí</a>.

en: Unable to change the content directory. If the above error cannot be fixed, you may need to manually change the content directory. Instructions on how to change the content directory manually can be found <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">here</a>.
es: No fue posible volver a cambiar el directorio del contenido. Si no puedes solucionar el error anterior puede que tengas que cambiar manualmente el directorio del contenido. Las instrucciones sobre cómo cambiar manualmente el directorio del contenido las puedes encontrar <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">aquí</a>.

en: Supply a new directory name and save the settings to change the location of the <code>wp-content</code> directory. You may need to log in again after performing this operation.
es: Facilita un nuevo nombre de directorio y cambia los ajustes para cambiar la ubicación del directorio <code>wp-content</code>. Puede que tengas que acceder de nuevo después de llevar a cabo esta operación.

en: New Directory Name
es: Nuevo nombre de directorio

en: Select "Yes" and save the settings to undo the content directory change.
es: Elige "Sí" y guarda los ajustes para deshacer el cambio de directorio del contenido.

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
es: El ajuste de "Escribir en los archivos" está desactivado en los ajustes globales. Para usar esta características debes activar el ajuste "Escribir en los archivos".

en: The content directory was changed by something other than iThemes Security. No further actions are available on this page.
es: El directorio de contenido lo ha cambiado algo que no es iThemes Security. No hacen falta más acciones en esta página.

en: Change the location of the <code>wp-content</code> directory so that it uses a different name.
es: Cambia la ubicación del directorio <code>wp-content</code> para que use un nombre diferente.

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
es: Característica avanzada que sirve para renombrar el directorio wp-content a un nombre diferente.

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
es: Protege tu sitio contra atacantes que intenten acceder aleatoriamente a tu sitio.

note: translators: 1: input name, 2: invalid host
en: The following host in %1$s matches your current IP and cannot be banned: %2$s
es: El servidor que está en %1$s se ajusta a tu IP actual y no puedes banearlo: %2$s

en: Enable Ban Lists
es: Activar listas de baneo

en: Ban Lists
es: Listas de baneo

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
es: Bloquea direcciones IP específicas y agentes de usuario para que no accedan a este sitio.

en: Last Run
es: Última ejecución

en: Press the button below to create a database backup using the saved settings.
es: Haz clic en el botón para crear una copia de seguridad de la base de datos utilizando los ajustes guardados.

en: The backup request returned an unexpected response. It returned a response of type <code>%1$s</code>.
es: La solicitud de copia se seguridad ha tenido una respuesta inesperada. Ha devuelto una respuesta de tipo <code>%1$s</code>.

en: Creating Backup...
es: Creando copia de seguridad...

en: Create backups of your site's database. The backups can be created manually and on a schedule.
es: Haz una copia de seguridad de la base de datos de tu sitio. Las copias de seguridad pueden hacerse de forma manual o programada.

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
es: No ha sido posible hacer una copia de seguridad en este momento porque actualmente ya se está haciendo una copia de seguridad. Si quieres hacer una copia de seguridad adicional,por favor espera unos minutos antes de volver a intentarlo.

en: Backup complete. The backup was saved locally.
es: Copia de seguridad completa. La copia de seguridad ha sido guardada en local.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
es: Copia de seguridad completa. La copia de seguridad ha sido enviada a las direcciones de email seleccionadas.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
es: Copia de seguridad completa. La copia de seguridad ha sido enviada a las direcciones de email seleccionadas y guardada localmente.

note: translators: 1: "Start Time", 2: "End Time"
en: The %1$s and %2$s settings restrict the current time and would result in locking you out immediately. Please select a %1$s and %2$s that does not restrict the current time.
es: Los ajustes %1$s y %2$s restringen la hora actual y podría resultar que te bloqueasen de inmediato. Por favor, elige una %1$s y %2$s que no restrinjan la hora actual.

note: translators: 1: "Start Time", 2: "End Time"
en: The %1$s and %2$s cannot be the same.
es: El %1$s y %2$s no pueden ser lo mismo.

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time"
en: The selected restriction date and time has already started and would result in locking you out immediately. Please select a %1$s and %2$s that has not already started.
es: La fecha y hora de restricción seleccionada ya ha empezado y podría resultar en que te bloqueasen de inmediato. Por favor, elige una %1$s y %2$s que no hayan empezado ya.

note: translators: 1: "End Date", 2: "End Time"
en: The selected restriction date and time has already ended. Please select an %1$s and %2$s that has not already ended.
es: La fecha y hora de restricción seleccionada ya ha finalizado. Por favor, elige una %1$s y %2$s que no hayan finalizado ya.

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time", 3: "End Date", 4: "End Time"
en: The %1$s and %2$s must be before the %3$s and %4$s.
es: La %1$s y %2$s deben ser antes de %3$s y %4$s.

note: translators: 1: date input name, 2: time input name, 3: submitted date time
en: The %1$s and %2$s values resulted in a date and time of <code>%3$s</code>, which was unable to be processed properly. This could be an issue with PHP or a server configuration issue.
es: Los valores %1$s y %2$s dan como resultado una fecha y hora de <code>%3$s</code>, que no se pueden procesar correctamente. Esto podría ser debido a un problema con PHP o con la configuración del servidor.

en: End Timestamp
es: Marca de tiempo de finalización

en: Start Timestamp
es: Marca de tiempo de inicio

en: Override End
es: Fin de anulación

en: Override Type
es: Tipo de anulación

note: translators: 1: start timestamp, 2: end timestamp
en: The supplied data is invalid. The supplied start (%1$s) is after the supplied end (%2$s).
es: Los datos facilitados no son válidos. El inicio facilitado (%1$s) está después del final facilitado (%2$s).

en: Time when the admin dashboard should become available again.
es: Hora a la que el escritorio de administración volverá a estar disponible.

en: Date when the admin dashboard should become available again.
es: Fecha en la que el escritorio de administración volverá a estar disponible.

en: Time when the admin dashboard should become unavailable.
es: Hora a la que el escritorio de administración no estará disponible.

en: Date when the admin dashboard should become unavailable.
es: Fecha en la que el escritorio de administración no estará disponible.

en: Disable access to the WordPress Dashboard on a schedule.
es: Desactiva el acceso al escritorio de WordPress en un periodo de tiempo programado.

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the required "intention" argument is set to an unrecognized value: "".
es: iThemes Security recibió una petición para modificar el comportamiento de anulación del módulo del modo de reposo. Sin embargo, la petición no es válida, ya que se ha definido el argumento requerido "intention" a un valor no reconocido: "".

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the required "intention" argument is missing.
es: iThemes Security recibió una petición para modificar el comportamiento de anulación del módulo del modo de reposo. Sin embargo, la petición no es válida, ya que no existe el argumento requerido "intention".

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the module is configured for a one-time lockout that occurred in the past. Allowing an activate override would result in an unending Away Mode lockout.
es: iThemes Security recibió una petición para modificar el comportamiento de anulación del módulo del Modo de reposo. Sin embargo, la petición no es válida, ya que el módulo está configurado para el bloqueo de una fecha del pasado. Permitir una anulación de la activación resultaría en un bloqueo sin fin del modo de reposo.

en: The user was unable to be successfully updated. This could be due to a plugin or server configuration conflict.
es: No se pudo modificar con éxito el usuario. Esto podría deberse a un plugin o a un conflicto con la configuración del servidor.

en: The user was successfully updated.
es: El usuario ha sido actualizado con éxito.

en: <span>Warning:</span> The changes made by this tool could cause compatibility issues with some plugins, themes, or customizations. Ensure that you <a href="%s">create a database backup</a> before using this tool.
es: <span>Aviso:</span> Los cambios hechos con esta herramienta pueden causar problemas de compatibilidad con algunos plugins, temas o personalizaciones. Haz una <a href="%s">copia de seguridad</a> antes de usar esta herramienta.

en: An advanced tool that removes users with a username of "admin" or a user ID of "1".
es: Una herramienta avanzada que elimina los usuarios con nombre de usuario "admin" o ID de usuario "1".

en: Automatically block users snooping around for pages to exploit.
es: Automáticamente bloquea a usuarios que están buscando páginas para explotar.

note: translators: 1: sanitize type, 2: input name
en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
es: Se recibió un tipo de saneo no válido "%1$s" para la entrada de datos %2$s.

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
es[0]: La siguiente extensión en %1$s no es válida: %2$l
es[1]: Las siguientes extensiones en %1$s no son válidas: %2$l

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
es[0]: La siguiente IP en %1$s no es válida: %2$l
es[1]: Las siguientes IPs in %1$s no son válidas: %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
es[0]: El siguiente email en %1$s no es válido: %2$l
es[1]: Los siguientes emails en %1$s no son válidos: %2$l

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
es[0]: El valor válido para %1$s es: %2$l.
es[1]: Los valores válidos para %1$s son: %2$l.

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
es[0]: La siguiente entrada en %1$s no es válida: %2$l
es[1]: Las siguientes entradas en %1$s no son válidas: %2$l

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
es: El valor %1$s debe de ser una cadena con cada elemento separado en una línea diferente.

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
es: La ruta de archivo facilitada en %1$s no tiene permisos de escritura. Por favor, facilita una ruta de archivo en la que sí se pueda escribir.

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
es: La ruta de archivo facilitada en %1$s se creó con éxito, pero no se pudo modificar. Por favor, facilita una ruta de archivo en la que sí se pueda escribir.

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
es: La ruta de archivo facilitada en %1$s no se pudo crear. Por favor, facilita una ruta de archivo en la que sí se pueda escribir.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
es: La ruta de archivo facilitada en %1$s no puede usarse como directorio superior y no puede crearse. %2$s

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
es: La ruta facilitada en %1$s no puede usarse porque ya existe pero no es un archivo. Por favor, facilita una ruta válida de archivo.

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
es: El directorio facilitado en %1$s no tiene permisos de escritura. Por favor, elige un directorio en el que sí se pueda escribir.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
es: El directorio facilitado en %1$s no puede usarse como directorio válido. %2$s

en: The %1$s value must be a string.
es: El valor %1$s debe ser una cadena.

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
es: El valor %1$s debe ser una fecha válida en el formato YYYY-MM-DD.

en: The %1$s value must be a valid date.
es: El valor %1$s debe ser una fecha válida.

en: The %1$s value is not a valid username.
es: El valor %1$s no es un nombre de usuario válido.

en: The %1$s value must be a valid email address.
es: El valor %1$s debe ser una dirección de email válida.

en: The %1$s value must be a positive integer.
es: El valor %1$s debe ser un integrador positivo.

en: The %1$s value must be an integer.
es: El valor %1$s debe ser un integrador.

en: The %1$s value cannot be empty.
es: El valor %1$s no puede estar vacío.

en: A validation check for %1$s failed. The %2$s value is missing. This could be due to a problem with the iThemes Security installation or an invalid modification. Please reinstall iThemes Security and try again.
es: Falló una comprobación de validación para %1$s. El valor %2$s no está disponible. Esto podría deberse a un problema con la instalación de iThemes Security o a una modificación no válida. Por favor, reinstala iThemes Security e inténtalo de nuevo.

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
es: Los datos recibidos de una función de validación para %1$s no se ajustan al tipo de datos esperados para la entrada %2$s. Se esperaba  un tipo de datos %3$s, pero se recibió un tipo de datos %4$s.

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
es: Los datos recibidos de una función de validación para %1$s tienen una entrada para %2$s pero tal entrada no existe.

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
es: Los datos recibidos d una función de validación para %1$s no tienen la entrada requerida para %2$s.

en: The data validator for %1$s is missing. Data for the module cannot be saved without the validator. This error could indicate a bad install of iThemes Security. Please remove the plugin and reinstall it. If this message persists, please contact support and send them this error message.
es: El validador de datos para %1$s no está disponible. Los datos del módulo no pueden guardarse sin el validador. Este error podría indicar una mala instalación de iThemes Security. Por favor, borra el plugin y vuelve a instalarlo. Si persiste este mensaje, por favor, contacta con soporte y envíales este mensaje de error.

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
es: El directorio %s no pudo protegerse del listado de archivos ya que el directorio no existe.

en: This is a test file generated by iThemes Security. It can be removed.
es: Esto es un archivo de prueba creado por iThemes Security. No puede borrarse.

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
es: El ajustes "Escribir en los archivos" está desactivado. La configuración manual del archivo <code>%s</code> puedes encontrarla en la página Seguridad > Ajustes de la sección Avanzado.

note: translators: 1: variable type
en: Unknown error type received: %1$s.
es: Recibido tipo de error desconocido: %1$s.

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
es: El modulo %s es un módulo del núcleo y no puede ser activado o desactivado.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
es: No fue posible encontrar un objeto de ajustes válido para %s. No se pudo guardar el ajuste.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
es: No fue posible encontrar un objeto de ajustes válido para %s. No se pudieron guardar los ajustes.

en: An attempt to register the %1$s module failed since the supplied path (%2$s) is invalid. This could indicate an invalid modification or incomplete installation of the iThemes Security plugin. Please reinstall the plugin and try again.
es: Falló un intento de registrar el módulo %1$s ya que la ruta facilitada (%2$s) no es válida. Esto podría indicar una modificación no válida o una instalación incompleta del plugin iThemes Security. Por favor, vuelve a instalar el plugin e inténtalo de nuevo.

en: <strong>User lockout message:</strong> %s
es: <strong>Mensaje de bloqueo al usuario:</strong> %s

en: <strong>Host lockout message:</strong> %s
es: <strong>Mensaje de bloquedo al servidor:</strong> %s

en: <strong>How long lockouts will be remembered for ban:</strong> %s
es: <strong>Cuántos bloqueos se guardan para el baneo:</strong> %s

en: <strong>Number of lockouts before permanent ban:</strong> %s
es: <strong>Número de bloqueos antes del baneo permanente:</strong> %s

en: <strong>Permanently ban:</strong> %s
es: <strong>Baneo permanente:</strong> %s

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
es: El argumento de dirección debe ser "añadir", "limpiar" o "borrar".

en: An empty ip argument was submitted.
es: Se envió un argumento ip vacío.

en: The ip argument is missing.
es: El argumento ip no está disponible.

en: Cancel
es: Cancelar

en: Configure previous iThemes Security setting
es: Configura el ajuste anterior de iThemes Security

en: Configure next iThemes Security setting
es: Configura el siguiente ajuste de iThemes Security

[ctx: List advanced modules]
en: Advanced
es: Avanzado

[ctx: List recommended modules]
en: Recommended
es: Recomendable

[ctx: List all modules]
en: All
es: Todos

en: The requested widget (%s) does not exist. Settings for it cannot be rendered.
es: El widget solicitado (%s) no existe. No se han podido mostrar sus ajustes.

en: The requested module (%s) does not exist. Settings for it cannot be rendered.
es: El módulo solicitado (%s) no existe. Sus ajustes no se pueden mostrar.

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida. Se facilito un argumento de "método" desconocido. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the widget is missing. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida. El argumento requerido "datos" del widget no está disponible. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida.  El argumento requerido "datos" del módulo no está disponible. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida. El argumento requerido "módulo" no está disponible. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
es: El servidor no recibió una petición válida. El argumento requerido "método" no está disponible. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
es: Falló la comprobación de permisos de seguridad, evitando que se complete la petición como se esperaba. El usuario actualmente conectado no tiene suficientes permisos para hacer esta petición. Por favor, trata de recargar la página e inténtalo de nuevo.

en: A nonce security check failed, preventing the request from completing as expected. Please try reloading the page and trying again.
es: Falló una comprobación de seguridad del nonce, evitando que la petición se complete como se esperaba. Por favor, trata de recargar la página e inténtalo de nuevo.

en: Disable
es: Desactivar

en: Enable
es: Activar

en: Learn More
es: Saber más

en: Hide Settings
es: Ocultar ajustes

en: Configure Settings
es: Configurar ajustes

en: Close
es: Cerrar

en: Save Settings
es: Guardar ajustes

en: iThemes Security requires Javascript in order for the settings to be modified. Please enable Javascript to configure the settings.
es: iThemes Security requiere Javascript para que se puedan modificar los ajustes. Por favor, activa Javascript para configurar los ajustes.

en: Support
es: Soporte

en: Manage Settings
es: Gestionar ajustes

en: The requested widget (%s) does not exist. Logs for it cannot be rendered.
es: El widget solicitado (%s) no existe. No se pueden mostrar sus registros.

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
es: No se pudieron guardar los ajustes. Debido a un error desconocido. Por favor, trata de recargar la página e inténtalo de nuevo.

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
es[0]: No se pudieron guardar los ajustes. Por favor, corrige el error de arriba e inténtalo de nuevo.
es[1]: No se pudieron guardar los ajustes. Por favor, corrige los errores de arriba e inténtalo de nuevo.

en: The settings saved successfully.
es: Ajustes guardados con éxito.

en: The supplied module (%s) is not recognized. The module settings could not be saved.
es: El módulo facilitado (%s) no se ha reconocido. No se pudieron guardar los ajustes del módulo.

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
es: Un error del analizador evitó que la petición se completase como se esperaba. El sitio envió una respuesta que jQuery no pudo procesar. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor.

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
es: Un error de tiempo de ejecución evitó que la petición se completase como se esperaba. El sitio tardó demasiado en responder. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor.

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
es: Un error desconocido evitó que la petición se completase como se esperaba. El sitio tardó demasiado en responder. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor.

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
es: Un error de "servidor interno" evitó que la petición se completase como se esperaba. El servidor devolvió un código de estado 500, indicando que el servidor no pudo completar la petición debido a un error fatal de PHP o un problema en el servidor. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor, un problema temporal con tu alojamiento o modificaciones personalizadas de PHP no válidas. Por favor, revisa los registros de error de tu servidor para obtener detalles sobre el origen del error, y contacta con tu empresa de alojamiento para que te ayude si fuese necesario.

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
es: Un error de "no encontrado" evitó que la petición se completase como se esperaba. El servidor devolvió un código de estado 404, indicando que el servidor no fue capaz de encontrar el archivo solicitado admin-ajax.php. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema, a un problema de configuración del servidor o a una instalación de WordPress incompleta. Si sigue fallando la petición puede que tengas que modificar los ajustes del plugin, configuraciones del servidor o reinstalar WordPress.

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
es: Un error de "petición prohibida" evitó que la petición se completase como se esperaba. El servidor devolvió un código de estado 403, indicando que la configuración del servidor está prohibiendo esta petición. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor. Por favor, trata de recargar la página e inténtalo de nuevo. Si sigue fallando la petición puede que tengas que modificar los ajustes del plugin o alguna configuración del servidor que podría hacer que se bloquee esta petición AJAX.

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
es: Un error de "formato no válido" evitó que la petición se completase como se esperaba. El formato de datos devuelto no se pudo reconocer. Esto podría deberse a un conflicto con el plugin/tema o a un problema de configuración del servidor.

note: translators: 1: module name
en: Settings saved successfully for %1$s.
es: Ajustes de %1$s guardados con éxito.

en: iThemes Security Logs
es: Registros de seguridad de iThemes

en: iThemes Security Settings
es: Ajustes de iThemes Security

en: This has been disabled.
es: Esto se ha desactivado

en: Redirection Slug
es: Slug de redirección

en: Enable Redirection
es: Activar la redirección

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
es: Redirige a los usuarios a una ubicación personalizada de tu sitio, en vez de mostrar un error de 403 (prohibido).

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
es: El slug al que redirigir a los usuarios cuando traten de acceder a wp-admin sin estar conectados.

en: Redirect Location: %s
es: Ubicación de redirección: %s

note: Description of the plugin
en: Take the guesswork out of WordPress security. iThemes Security offers 30+ ways to lock down WordPress in an easy-to-use WordPress security plugin.
es: Elimina las conjeturas en la seguridad de Wordpress. iThemes Security ofrece +30 maneras de asegurar WordPress con un plugin de seguridad para WordPress fácil de usar.

en: Note: You cannot ban yourself.
es: Nota: no puedes banearte a ti mismo.

en: You may ban users by individual IP address or IP address range using wildcards or CIDR notation.
es: Puedes banear usuarios por dirección IP individual o por rango de direcciones IP usando comodines o notación CIDR.

en: Use the guidelines below to enter hosts that will not be allowed access to your site.
es: Usa las siguientes pautas para introducir servidores a los que no se permitirá acceder a tu sitio.

en: Wildcards are also supported with some limitations. If using wildcards (*), you must start with the right-most chunk in the IP address. For example ###.###.###.* and ###.###.*.* are permitted but ###.###.*.### is not. Wildcards are only for convenient entering of IP addresses, and will be automatically converted to their appropriate CIDR notation format on save.
es: También se pueden usar comodines pero con algunas limitaciones. Si usas comodines (*) debes ponerlos a la derecha del todo de la dirección IP. Por ejemplo: ###.###.###.* y ###.###.*.* están permitidos pero ###.###.*.### no. Los comodines solo son convenientes para introducir direcciones IP, y se convertirán automáticamente al formato de notación CIDR al guardar.

en: CIDR notation is allowed to specify a range of IP addresses (###.###.###.###/## or ####:####:####:####:####:####:####:####/###).
es: Se permite notación CIDR para especificar un rango de direcciones IP (###.###.###.###/## o ####:####:####:####:####:####:####:####/###).

en: Individual IP addresses must be in IPv4 or IPv6 standard format (###.###.###.### or ####:####:####:####:####:####:####:####).
es: Las direcciones IP individuales deben estar en formato estándar IPv4 o IPv6 (###.###.###.### o ####:####:####:####:####:####:####:####).

en: You can add authorized users by individual IP address or IP address range using wildcards or CIDR notation.
es: Puedes añadir usuarios autorizados por su dirección IP individual o por rango de direcciones IP usando comodines o notación CIDR.

en: Unknown
es: Desconocido

en: Multiple versions of iThemes Security are active. Please disable all extra versions of iThemes Security.
es: Hay varias versiones activas de iThemes Security. Por favor, desactiva todas las versiones adicionales de iThemes Security.

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
es: Si contactas con el soporte técnico sobre este error, por favor proporcionales los siguientes detalles del error:

en: XML-RPC services are disabled on this site.
es: Los servicios XML-RPC están desactivados en este sitio.

en: Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
es: Múltiples intentos de autenticación por petición XML-RPC

en: <strong>Allow</strong> - Allows XML-RPC requests that contain multiple login attempts. Only use this setting if a service requires it.
es: <strong>Permitir</strong> - Permite las solicitudes XML-RPC que contienen múltiples intentos de inicio de sesión. Utiliza esta opción solamente en el caso de que un servicio lo requiera.

en: <strong>Block</strong> - Blocks XML-RPC requests that contain multiple login attempts. This setting is highly recommended.
es: <strong>Bloquear</strong> - Bloquea las solicitudes XML-RPC que contienen múltiples intentos de inicio de sesión. Esta opción está altamente recomendada.

en: Block (recommended)
es: Bloquear (recomendable)

en: WordPress' XML-RPC feature allows hundreds of username and password guesses per request. Use the recommended "Block" setting below to prevent attackers from exploiting this feature.
es: La funcionalidad XML-RPC de WordPress permite cientos de intentos de pruebas de usuario y contraseña por solicitud. Usa la opción recomendada "Bloquear" de abajo para evitar que los atacantes se aprovechen de esta funcionalidad.

en: <strong>Enable XML-RPC</strong> - XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
es: <strong>Desactivar XML-RPC</strong> - XML-RPC permanecerá completamente habilitado y funcionará normalmente. Usa esta opción solo si el sitio debe usar XML-RPC sin restricciones.

en: <strong>Disable Pingbacks</strong> - Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
es: <strong>Desactivar los pingbacks</strong> - Únicamente desactiva los pingbacks. Las otras funcionalidades de XML-RPC funcionarán normalmente. Selecciona esta opción si necesitas funcionalidades como Jetpack o la aplicación móvil de WordPress.

en: <strong>Disable XML-RPC</strong> - XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
es: <strong>Desactivar XML-RPC</strong> - XML-RPC se desactiva en el sitio. Esta opción es altamente recomendada si Jetpack, la aplicación móvil de WordPress, los pingbacks y otros servicios que utilicen XML-RPC no se usan.

en: Disable Pingbacks
es: Desactivar pingbacks

en: Disable XML-RPC (recommended)
es: Desactivar XML-RPC (recomendable)

en: WordPress' XML-RPC feature allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are <a href="%1$s">the Jetpack plugin</a>, <a href="%2$s">the WordPress mobile app</a>, and <a href="%3$s">pingbacks</a>. If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the "Disable XML-RPC" setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
es: La funcionalidad XML-RPC de WordPress permite a servicios externos acceder y modificar contenido en el sitio. Ejemplos comunes de servicios que utilicen XML-RPC son <a href="%1$s">el plugin Jetpack</a>, <a href="%2$s">la aplicación móvil de WordPress</a>, y los <a href="%3$s">pingbacks</a>. Si el sitio no utiliza un servicio que requiera XML-RPC, selecciona la opción "Desactivar XML-RPC" ya que desactivar XML-RPC evita que se ataque el sitio a través de esta funcionalidad.

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
es: Se requiere un alias. Por favor, elige un alias o introduce tu nombre y apellido.

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
es: Tu alias debe ser diferente de su nombre de usuario. Por favor, elige un alias diferente.

en: Multisite Tweaks
es: Ajustes para multisitio

en: Remember, some of these settings might conflict with other plugins or themes, so test your site after enabling each setting.
es: Recuerda, algunos de estos ajustes podrían entrar en conflicto con otros plugins o temas, así que comprueba tu sitio después de activar cada ajuste.

en: Note: These settings are listed as advanced because they block common forms of attacks but they can also block legitimate plugins and themes that rely on the same techniques. When activating the settings below, we recommend enabling them one by one to test that everything on your site is still working as expected.
es: Nota: Estos ajustes se muestran como avanzados porque bloquean las formas comunes de ataques pero también pueden bloquear plugins y temas legítimos que usen las mismas técnicas. Al activar estos ajustes recomendamos que las habilites una a una para probar que todo en tu sitio todavía funciona como se esperaba.

en: These are advanced settings that may be utilized to further strengthen the security of your WordPress site.
es: Estos son los ajustes avanzados que pueden utilizarse para fortalecer aún más la seguridad de tu sitio WordPress.

en: Core Update Notifications
es: Avisos de actualización del núcleo

en: Plugin Update Notifications
es: Avisos de actualización de plugins

en: Theme Update Notifications
es: Avisos de actualización de temas

en: Disable Extra User Archives
es: Desactivar archivos de usuario adicionales

en: Force Unique Nickname
es: Forzar alias único

en: Login Error Messages
es: Mensajes de error de inicio de sesión

en: File Editor
es: Editor de archivos

en: Comment Spam
es: Comentarios spam

en: EditURI Header
es: Cabecera EditURI

en: Windows Live Writer Header
es: Cabecera Windows Live Writer

en: File Writing Permissions
es: Permisos de escritura en archivos

en: Long URL Strings
es: Cadenas URL largas

en: Non-English Characters
es: Caracteres no ingleses

en: Suspicious Query Strings
es: Cadenas de consulta sospechosas

en: Request Methods
es: Métodos de petición

en: Directory Browsing
es: Navegación de directorios

en: System Files
es: Archivos del sistema

en: Disable File Editor - Security > Settings > WordPress Tweaks > File Editor
es: Desactivar editor de archivos - Seguridad > Ajustes > Ajustes WordPress > Editor de archivos

en: Reduce Comment Spam - Security > Settings > WordPress Tweaks > Comment Spam
es: Reduce el spam en los comentarios - Seguridad > Ajustes > Mejoras de WordPress > Spam de comentarios

en: Filter Non-English Characters - Security > Settings > System Tweaks > Non-English Characters
es: Filtrar caracteres no ingleses - Seguridad> Ajustes > Ajustes del sistema> Caracteres no ingleses

en: Filter Suspicious Query Strings in the URL - Security > Settings > System Tweaks > Suspicious Query Strings
es: Filtrar cadenas de consulta sospechosas en la URL - Seguridad > Ajustes > Ajustes del sistema > Cadenas de consulta sospechosas

en: Filter Request Methods - Security > Settings > System Tweaks > Request Methods
es: Filtra los métodos de petición - Seguridad > Ajustes > Mejoras del sistema > Métodos de petición

en: Disable PHP in Uploads - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Uploads
es: Desactivar PHP en Uploads - Seguridad > Ajustes > Ajustes del sistema > PHP en Uploads

en: Disable Directory Browsing - Security > Settings > System Tweaks > Directory Browsing
es: Desactivar navegación por directorio - Seguridad > Ajustes > Sistema de ajustes > Navegación por directorio

en: Disable XML-RPC - Security > Settings > WordPress Tweaks > XML-RPC
es: Desactivar XML-RPC - Seguridad > Ajustes > Ajustes WordPress > XML-RPC

en: Protect System Files - Security > Settings > System Tweaks > System Files
es: Proteger los archivos de sistema - Seguridad > Ajustes > Sistema de ajustes > Archivos de sistema

en: This is not needed if you do not use Windows Live Writer or other blogging clients that rely on this file.
es: Esto no es necesario si no utilizas Windows Live Writer u otros clientes de blogs que se basen en este archivo.

en: Remove the Windows Live Writer header.
es: Quita la cabecera de Windows Live Writer.

en: Disable PHP in Uploads
es: Desactivar PHP en uploads

en: Hide Theme Update Notifications
es: Ocultar avisos de actualización de temas

en: Hide Plugin Update Notifications
es: Ocultar avisos de actualización de plugins

en: Disables the file editor for plugins and themes requiring users to have access to the file system to modify files. Once activated you will need to manually edit theme and other files using a tool other than WordPress.
es: Desactiva el editor de archivos de plugins y temas requiriendo que los usuarios tengan acceso al sistema de archivos para modificar archivos. Una vez activado tendrás que editar manualmente el tema y otros archivos mediante una herramienta distinta a WordPress.

en: Disable File Editor
es: Desactivar editor de archivos

en: Removes the RSD (Really Simple Discovery) header. If you don't integrate your blog with external XML-RPC services such as Flickr then the "RSD" function is pretty much useless to you.
es: Elimina la cabecera RSD (Real Simple Discovery). Si no integras tu blog con servicios externos XML-RPC como Flickr entonces la función "RSD" es bastante inútil para ti.

en: Remove the RSD (Really Simple Discovery) header.
es: Quitar la cabecera RSD (Really Simple Discovery).

en: Enable XML-RPC
es: Activar XML-RPC

en: Hide Core Update Notifications
es: Ocultar avisos de actualización del núcleo

en: This option will cut down on comment spam by denying comments from bots with no referrer or without a user-agent identified.
es: Esta opción va a reducir el spam en los comentarios por negar comentarios de los robots sin remitente o sin un agente de usuario identificado.

en: Reduce Comment Spam
es: Reducir comentarios spam

en: Prevents error messages from being displayed to a user upon a failed login attempt.
es: Evita que los mensajes de error se muestren a un usuario en un intento fallido de inicio de sesión.

en: Disable login error messages
es: Desactivar mensajes de error de inicio de sesión

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user's login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
es: Esto obliga a los usuarios a elegir un alias único al actualizar su perfil o crear una nueva cuenta de la cual evita que los bots y los atacantes obtengan con facilidad los nombres de usuario de acceso a partir del código de páginas de autor. Date cuenta que esto no modifica automáticamente los usuarios existentes, ya que afectaría a las urls del feed de autor si se utilizase.

en: Force users to choose a unique nickname
es: Forzar a los usuarios a elegir un alias único

en: This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don't post to your site.
es: Esto hace que sea más difícil para los robots determinar los nombres de usuario mediante la desactivación de colocar archivos para los usuarios que no publiquen en su sitio.

en: Disables a user's author page if their post count is 0.
es: Desactiva la página del autor de un usuario si su recuento de publicaciones es 0.

en: Prevents scripts and users from being able to write to the wp-config.php file and .htaccess file. Note that in the case of this and many plugins this can be overcome however it still does make the files more secure. Turning this on will set the UNIX file permissions to 0444 on these files and turning it off will set the permissions to 0664.
es: Evita a scripts y usuarios el poder escribir en los archivos wp-config.php y .htaccess. Ten en cuenta que aún en el caso de que haya muchos plugins que pueden saltarse esto, aún hará más seguros los archivos. Activar esto cambiará los permisos de archivo UNIX a 0444 en estos archivos y desactivarlo cambiará los permisos a 0664.

en: Remove File Writing Permissions
es: Eliminar permisos de escritura de archivos

en: These are very often signs of someone trying to gain access to your site but some plugins and themes can also be blocked.
es: Son muy a menudo signos de alguien trata de obtener acceso a su sitio, pero algunos plugins y temas también pueden ser bloqueados.

en: Filter Suspicious Query Strings in the URL
es: Filtrar cadenas de petición sospechosas en la URL

en: Filter out hits with the trace or track request methods.
es: Filtrar las visitas con los métodos de rastreo, eliminar de petición.

en: Filter Request Methods
es: Filtrar métodos de petición

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
es: Impedir el acceso del público a readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, y. htaccess. Estos archivos pueden dar a conocer información importante en tu sitio y no sirven para nada al público una vez que WordPress se ha instalado correctamente.

en: Protect System Files
es: Proteger los archivos del sistema

en: Filter out non-english characters from the query string. This should not be used on non-english sites and only works when "Filter Suspicious Query String" has been selected.
es: Filtrar los caracteres no ingleses de la cadena de consulta. Esto no se debe utilizar en sitios distintos al inglés y sólo funciona cuando "Filtrar cadena de consulta sospechosas" ha sido seleccionado.

en: Filter Non-English Characters
es: Filtrar los caracteres no ingleses

en: Limits the number of characters that can be sent in the URL. Hackers often take advantage of long URLs to try to inject information into your database.
es: Limita el número de caracteres que se pueden enviar en la dirección URL. Los hackers a menudo se aprovechan de las direcciones URL largas para tratar de inyectar información en su base de datos.

en: Filter Long URL Strings
es: Filtrar cadenas de URL largas

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
es: Impide que los usuarios vean una lista de archivos en un directorio cuando no hay archivo de índice presente.

en: Disable Directory Browsing
es: Desactivar la navegación de directorios

en: WordPress Tweaks
es: Ajustes de WordPress

en: System Tweaks
es: Ajustes del sistema

en: Force users to use strong passwords as rated by the WordPress password meter.
es: Forzar a usuarios a utilizar contraseñas seguras según la clasificación del medidor de contraseña WordPress.

en: Select Role for Strong Passwords
es: Elige el perfil para las contraseñas seguras

en: Strong Passwords
es: Contraseñas seguras

en: Force SSL for Dashboard - Security > Settings > Secure Socket Layers (SSL) > SSL for Dashboard
es: Fuerza SSL en el escritorio - Securidad > Ajustes > Capas de Conexión Segura (SSL) > SSL en el escritorio

en: Note: After enabling this feature, you will be logged out and you will have to log back in. This is to prevent possible cookie conflicts that could make it more difficult to get in otherwise.
es: Nota: Después de activar esta funcionalidad se cerrará la sesión y tendrás que volver a acceder. Esto es para prevenir posibles conflictos de cookies que podrían hacer más difícil el acceso.

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
es: Fuerza cualquier acceso al escritorio a ser servido sobre una conexión SSL.

en: Force SSL for Dashboard
es: Fuerza SSL en el escritorio

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
es: Activa la conexión segura SSL en la portada (las partes públicas de tu sitio). Desactivar esto desactivará el control de SSL en portada, activar esto "Por contenido" añadirá una casilla en la página de edición de entradas y páginas (cerca de los ajustes de publicación) permitiéndote activar SSL en las páginas o entradas seleccionadas. Eligiendo "Todo el sitio" forzará a todo el sitio a usar SSL.

en: Whole Site
es: Sitio completo

en: Per Content
es: Por contenido

en: SSL for Dashboard
es: SSL en el escritorio

en: Front End SSL Mode
es: Modo portada SSL

en: Are you sure you want to enable SSL? If your server does not support SSL you will be locked out of your WordPress Dashboard.
es: ¿Estás seguro de que deseas activar SSL? Si tu servidor no es compatible con SSL se te bloqueará de tu escritorio WordPress.

en: Change WordPress Salts
es: Cambiar las salts de WordPress

en: Note that changing the salts will log you out of your WordPress site.
es: Ten en cuenta que cambiar las claves «salt» te desconectará de tu sitio WordPress.

en: In simple terms, a secret key is a password with elements that make it harder to generate enough options to break through your security barriers. A password like "password" or "test" is simple and easily broken. A random, unpredictable password such as "88a7da62429ba6ad3cb3c76a09641fc" takes years to come up with the right combination. A salt is used to further enhance the security of the generated result.
es: En palabras sencillas, una clave secreta es una contraseña con elementos que dificultan la generación de suficientes opciones para romper tus barreras de seguridad. Una contraseña como «contraseña» o «prueba» es simple y fácil de romper. Para una contraseña aleatoria e impredecible como «88a7da62429ba6ad3cb3c76a09641fc», tomaría años encontrar la combinación correcta. Una clave «salt» se usa para mejorar aún más la seguridad del resultado generado.

en: A secret key makes your site harder to hack and access by adding random elements to the password.
es: Una clave secreta hace que tu sitio sea más difícil de hackear y acceder al añadir elementos aleatorios a la contraseña.

en: WordPress Salts
es: Salts de WordPress

en: Show Details
es: Mostrar los detalles

en: Type: %1$s
es: Tipo: %1$s

en: *Known Spam detected
es: *Spam conocido detectado

en: Malware found on URL
es: Encontrado malware en la URL

en: Security warning in the URL
es: Aviso de seguridad en la URL

en: Blacklist
es: Lista de no permitidos

en: Error Code: <code>%s</code>
es: Código de error: <code>%s</code>

en: Error Message: %s
es: Mensaje de error: %s

en: The scan failed to properly scan the site.
es: El escaneo falló en escanear el sitio correctamente.

en: Results
es: Resultados

en: Action
es: Acción

en: Clean
es: Limpiar

en: Warning
es: Advertencia

en: Scan Details
es: Detalles del escaneo

en: Results of previous scans can be found on the <a href="%s">logs page</a>.
es: Los resultados de los escaneos previos se pueden encontrar en la <a href="%s">página de registros</a>.

en: Hide Details
es: Ocultar detalles

en: Malware Scan
es: Escaneo de malware

en: Reset API Key
es: Restablecer la clave API

en: WordPress Login Address Changed
es: Cambio de dirección de acceso a WordPress

en: Hides the login page (wp-login.php, wp-admin, admin and login) making it harder to find by automated attacks and making it easier for users unfamiliar with the WordPress platform.
es: Oculta la página de inicio de sesión (wp-login.php, wp-admin, admin y login) por lo que es más difícil de encontrar por ataques automatizados y haciendo más fácil para los usuarios no familiarizados con la plataforma WordPress.

en: Custom Login Action
es: Acción de acceso personalizada

en: Register Slug
es: Slug de registro

en: Login Slug
es: Slug de Inicio de Sesión

en: Hide Backend
es: Ocultar escritorio

en: Registration URL: %s
es: URL de registro: %s

en: WordPress uses the "action" variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
es: WordPress utiliza a variable "action" para gestionar la mayoría de las funciones de acceso y desconexión. Por defecto este plugin puede gestionar las normales, pero algunos plugins y temas puede que utilicen alguna acción personalizada (como desconectar de una entrada privada). Si necesitas una acción personalizada, por favor, introdúcela aquí.

en: Note: The output is limited to alphanumeric characters, underscore (_) and dash (-). Special characters such as "." and "/" are not allowed and will be converted in the same manner as a post title. Please review your selection before logging out.
es: Nota: Limitado a caracteres alfanuméricos, guiones bajos (_) y guiones normales (-). No están permitidos caracteres especiales como "." y "/" y se convertirán igual que en el título de una entrada. Por favor, revisa tu elección antes de desconectar.

en: The login url slug cannot be "login," "admin," "dashboard," or "wp-login.php" as these are use by default in WordPress.
es: El slug de la URL de acceso no puede ser "login", "admin", "escritorio," o "wp-login. php" ya que estos son los utilizados por defecto en WordPress.

en: Enable the hide backend feature.
es: Activa la función ocultar escritorio.

en: too many attempts to access a file that does not exist
es: demasiados intentos de acceso a un archivo que no existe

en: File types listed here will be recorded as 404 errors but will not lead to lockouts.
es: Los tipos de archivo listados aquí se guardarán como errores 404 pero no llevarán a bloqueos.

en: 404 detection looks at a user who is hitting a large number of non-existent pages and getting a large number of 404 errors. 404 detection assumes that a user who hits a lot of 404 errors in a short period of time is scanning for something (presumably a vulnerability) and locks them out accordingly. This also gives the added benefit of helping you find hidden problems causing 404 errors on unseen parts of your site. All errors will be logged in the "View Logs" page. You can set thresholds for this feature below.
es: La detección 404 vigila usuarios que estén llegando a una gran cantidad de páginas no existentes y que reciban una gran cantidad de errores 404. La detección 404 asume que un usuario que obtenga un montón de errores 404 en un corto periodo de tiempo está escaneando algo (presumiblemente una vulnerabilidad) y le bloquea en consecuencia. Esto también ofrece el beneficio añadido de ayudarte a detectar problemas ocultos que estén provocando errores 404 en partes no visibles de tu sitio. Todos los errores se guardan en la página de "Ver registros". Puedes definir límites para esta característica a continuación.

en: Ignored File Types
es: Tipos de archivo ignorados

en: 404 File/Folder Ignore List
es: Lista de ignorados de archivo/carpeta 404

en: Error Threshold
es: Umbral de error

en: Minutes to Remember 404 Error (Check Period)
es: Minutos para recordar el error 404 (periodo de comprobación)

en: Use the list above to prevent recording common 404 errors. If you know a common file on your site is missing and you do not want it to count towards a lockout record it here. You must list the full path beginning with the "/".
es: Utiliza la lista de arriba para evitar guardar errores 404 comunes. Si sabes de un archivo normal de tu sitio que no esté disponible y no quieres que se guarde en los registros apúntalo ahí. Debes listar la ruta completa, comenzando con «/».

en: The numbers of errors (within the check period time frame) that will trigger a lockout. Set to zero (0) to record 404 errors without locking out users. This can be useful for troubleshooting content or other errors. The default is 20.
es: El número de errores (dentro del período de tiempo de la verificación) que dará lugar a un bloqueo. Se establece en cero (0) para registrar los errores 404 sin bloquear usuarios. Esto puede ser útil para revisar el contenido u otros errores. El valor predeterminado es 20.

en: Errors
es: Errores

en: The number of minutes in which 404 errors should be remembered and counted towards lockouts.
es: El número de minutos en el que errores 404 deben ser recordados y contados hacia los bloqueos.

en: 404 Detection
es: Detección 404

en: Added
es: Añadido

en: File Hash
es: Hash del archivo

en: Modified
es: Modificado

en: Memory Used
es: Memoria en Uso

en: Date
es: Fecha

en: File
es: Archivo

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
es: Los tipos de archivo enumerados aquí no se comprobarán por cambios. Mientras que es posible cambiar los archivos, como imágenes, es muy raro y casi todos los ataques de WordPress conocidos explotan php, js y otros archivos de texto.

en: Exclude files or folders by clicking the red minus next to the file or folder name.
es: Excluye archivos o carpetas haciendo clic en el signo menos en rojo junto al nombre del archivo o carpeta.

en: Even the best security solutions can fail. How do you know if someone gets into your site? You will know because they will change something. File Change detection will tell you what files have changed in your WordPress installation alerting you to changes not made by yourself. Unlike other solutions, this plugin will look only at your installation and compare files to the last check instead of comparing them with a remote installation thereby taking into account whether or not you modify the files yourself.
es: Incluso las mejores soluciones de seguridad pueden fallar. ¿Cómo sabes si alguien entra en tu sitio? Lo sabrás porque cambiará algo. La detección de cambio en archivos te dirá qué archivos han cambiado en tu instalación de WordPress, alertándote de cambios que no hayas hecho tú mismo. A diferencia de otras soluciones, este plugin solo revisa tu instalación, y compara los archivos frente a la última comprobación en vez de compararlos con una instalación remota, teniendo en cuenta de este modo si tú modificaste los archivos o no.

en: Ignore File Types
es: Ignorar tipos de archivos

en: Files and Folders List
es: Lista de carpetas y archivos

en: File Change Detection
es: Detección de cambios de archivo

en: Press the button below to scan your site's files for changes. Note that if changes are found this will take you to the logs page for details.
es: Pulsa el botón de abajo para analizar cambios en los archivos de tu sitio. Ten en cuenta que si no se encuentran cambios esto te llevará a la página de registros para obtener detalles.

en: View Logs
es: Ver registros

en: An unknown error occured. Please try again later
es: Ha ocurrido un error desconocido. Por favor inténtalo más tarde

en: No changes were detected.
es: No se detectaron cambios.

en: Scanning...
es: Escaneando...

en: Scan Files Now
es: Escanear archivos ahora

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. Error details as follows: %1$s
es: No fue posible modificar el archivo <code>wp-config.php</code> para cambiar el prefijo de la base de datos. Los detalles del error son los siguientes: %1$s

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. Error details as follows: %1$s
es: No fue posible leer el archivo <code>wp-config.php</code> para cambiar el prefijo de la base de datos. Los detalles del error son los siguientes: %1$s

en: Could not update prefix references in usermeta table.
es: No se pudieron actualizar las referencias de prefijo en la tabla usermeta

en: Could not update prefix references in options table.
es: No se han podido actualizar las referencias de prefijo en la tabla options.

en: Note: The use of this tool requires quite a bit of system memory which may be more than some hosts can handle. If you back your database up you can't do any permanent damage but without a proper backup you risk breaking your site and having to perform a rather difficult fix.
es: Nota: El uso de esta herramienta requiere un poco de memoria del sistema que puede ser más de lo que algunos servidores pueden manejar. Si haces una copia de tu base de datos no se puede hacer ningún daño permanente, pero sin una copia de seguridad adecuada corres el riesgo de romper tu sitio y tener que realizar una corrección bastante difícil.

en: Change Database Prefix
es: Cambiar el prefijo de la base de datos

en: Integrated with iThemes Security, so you can release lockouts, authorize IPs, and turn Away Mode on or off right from your Sync dashboard.
es: Integrado con iThemes Security, para que puedas liberar bloqueos, autorizar IPs y activar o desactivar el modo de reposo desde tu escritorio Sync.

en: Subscribe
es: Suscribir

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: Get tips for securing your site + the latest WordPress security updates, news and releases from iThemes.
es: Obtener consejos para asegurar tu sitio + las últimas actualizaciones de seguridad de WordPress, noticias y comunicados de iThemes.

en: Get iThemes Security Pro
es: Consigue iThemes Security Pro

en: Get added peace of mind with professional support from our expert team and pro features with iThemes Security Pro.
es: Logra una mayor tranquilidad con el apoyo profesional de nuestro equipo de expertos y funciones profesionales con iThemes Security Pro.

en: Get Free Support
es: Obtén soporte gratuito

en: Since you are using the free version of iThemes Security from WordPress.org, you can get free support from the WordPress community.
es: Como estás usando la versión gratuita de iThemes Security de WordPress.org puedes conseguir soporte gratuito de la comunidad WordPress.

en: Get BackupBuddy
es: Obten BackupBuddy

en: 25% off BackupBuddy with coupon code
es: 25% de descuento en BackupBuddy con el código del cupón

en: BackupBuddy is the complete backup, restore and migration solution for your WordPress site. Schedule automated backups, store your backups safely off-site and restore your site quickly & easily.
es: BackupBuddy es la solución completa para copia de seguridad completa, restaurar y migración para tu sitio de WordPress. Programa copias de seguridad automáticas, almacena las copias de seguridad de forma segura fuera del sitio y restaura tu sitio de forma rápida y sencilla.

en: Get Support
es: Obtener soporte

en: Need Help Securing Your Site?
es: ¿Necesitas ayuda para la protección de tu sitio?

en: Manage Your Sites Remotely
es: Gestiona tus sitios remotamente

en: Complete Your Security Strategy With BackupBuddy
es: Completa tu estrategia de seguridad con BackupBuddy

en: Download Our WordPress Security Pocket Guide
es: Descarga nuestra guía de bolsillo de seguridad WordPress

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path, 3: Specific error details
en: CRITICAL ERROR: The <code>%1$s</code> directory was successfully renamed to the new name (<code>%2$s</code>). However, an error occurred when updating the <code>wp-config.php</code> file to configure WordPress to use the new content directory. iThemes Security attempted to rename the directory back to its original name, but an unknown error prevented the rename from working as expected. In order for your site to function properly, you will either need to manually rename the <code>%2$s</code> directory back to <code>%1$s</code> or manually update the <code>wp-config.php</code> file with the necessary modifications. The error that prevented the file from updating is as follows: %3$s
es: ERROR CRÍTICO: El directorio <code>%1$s</code> se renombró con éxito al nuevo nombre (<code>%2$s</code>). Sin embargo, ocurrión un error al modificar el archivo <code>wp-config.php</code> para configurar que WordPress use el nuevo directorio para el contenido. iThemes Security trató de renombrar el directorio a su nombre original pero un error desconocido evitó que el renombrado funcionase como se esperaba. Para que tu sitio funcione correctamente tendrás que renombrar manualmente el directorio <code>%2$s</code> al nombre original <code>%1$s</code> o modificar manualmente el archivo <code>wp-config.php</code> con las modificaciones necesarias. El error que evitó la modificación del archivo es el siguiente: %3$s

note: translators: 1: Directory path, 2: Directory permissions
en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
es: No fue posible establecer los permisos al nuevo nombre de directorio (<code>%1$s</code>) para ajustar los permisos al antiguo nombre de directorio. Puede que tengas que cambiar manualmente los permisos del directorio a <code>%2$s</code> para que tu sitio funcione correctamente.

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path
en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
es: No fue posible renombrar el directorio <code>%1$s</code> a <code>%2$s</code>. Esto podría indicar un problema con los permisos del archivo o que tu servidor no es compatible con el nombre facilitado como nombre de directorio válido. No se han hecho cambios en el directorio ni en el archivo de configuración.

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
es: Un archivo o directorio ya existe en <code>%s</code>. No se han hecho cambios de Nombre de Directorio. Por favor, elige un nuevo nombre de directorio o elimina el archivo o directorio existente y vuelve a intentarlo.

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
es: El nuevo nombre de directorio no puede ser una ruta absoluta. Por favor, facilita una ruta relativa a <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).

en: <span>WARNING:</span> Changing the name of the Content Directory on a site that already has images and other content referencing it <strong>will break your site</strong>. For this reason, we highly recommend only changing the Content Directory on a fresh WordPress install.
es: <span>ADVERTENCIA:</span> Cambiar el nombre del directorio del contenido en un sitio que ya tiene imágenes u otro contenido que le hace referencia <strong>romperá tu sitio</strong>. Por este motivo, recomendamos encarecidamente cambiar el directorio del contenido solamente en una instalación nueva de WordPress.

en: <span>IMPORTANT:</span> Ensure that you <a href="%s">create a database backup</a> before changing the Content Directory.
es: <span>IMPORTANTE:</span> Asegúrate de <a href="%s">crear una copia de seguridad de la base de datos</a> antes de cambiar el directorio del contenido.

en: <span>IMPORTANT:</span> Deactivating or uninstalling this plugin will not revert the changes made by this feature.
es: <span>IMPORTANTE:</span> Desactivar o desinstalar este plugin no deshará los cambios hechos por esta función.

en: This tool provides an undo feature after changing the Content Directory. Since not all plugins, themes, or site contents function properly with a renamed Content Directory, please verify that the site is functioning correctly after the change. If any issues are encountered, the undo feature should be used to undo the change. Please note that the undo feature is only available when the changes added to the <code>wp-config.php</code> file for this feature are unmodified.
es: Con esta herramienta se puede deshacer el renombrado del directorio de contenido. Puesto que no todos los plugins, temas, o partes de los sitios funcionan correctamente tras cambiar el nombre al directorio, comprueba con atención que la página funciona de forma correcta tras el cambio. Si detectas cualquier error, deberías hacer uso de esta función para deshacer las modificaciones. Por favor, ten en cuenta que la herramienta de deshacer sólo está disponible cuando los cambios añadidos en el archivo <code>wp-config.php</code>, que hacen funcionar esta característica, han permanecido inalterados.

en: By default, WordPress stores files for plugins, themes, and uploads in a directory called <code>wp-content</code>. Some older and less intelligent bots hard coded this directory in order to look for vulnerable files. Modern bots are intelligent enough to locate this folder programmatically, thus changing the Content Directory is no longer a recommended security step.
es: Por defecto WordPress guarda los archivos de los plugins, temas y la carpeta de archivos en un directorio llamado <code>wp-content</code>. Algunos robots antiguos y poco inteligentes acceden a este directorio en busca de archivos vulnerables. Los robots más modernos son lo suficientemente inteligentes para encontrar este directorio por si mismos, por lo que cambiar la situación del directorio de contenido ya no es una acción recomendada para garantizar la seguridad.

en: Undo Content Directory Change
es: Deshacer el cambio del directorio de contenido

en: <span>WARNING:</span> Undoing the Content Directory change when images and other content were added after the change <strong>will break your site</strong>. Only undo the Content Directory change if absolutely necessary.
es: <span>ATENCIÓN:</span> Deshacer el cambio del directorio de contenido cuando se han añadido imágenes y otro contenido después del cambio <strong>hará que falle tu sitio</strong>. Solo deshaz el cambio del directorio de contenido si es absolutamente necesario.

en: <span>IMPORTANT:</span> Ensure that you <a href="%s" data-module-link="backup">create a database backup</a> before undoing the Content Directory change.
es: <span>IMPORTANTE:</span> Asegúrate de <a href="%s" data-module-link="backup">crear una copia de seguridad de la base de datos</a> antes de deshacer el cambio del directorio del contenido.

en: The <code>wp-content</code> directory is available at <code>%s</code>.
es: El directorio <code>wp-content</code> está disponible en <code>%s</code>.

note: translators: 1: New directory name
en: The content directory was successfully changed back to <code>%1$s</code>.
es: El Directorio del Contenido se cambió con éxito a <code>%s</code>.

en: Change Content Directory
es: Cambiar directorio del contenido

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
es: No eliminar. Eliminar esta línea podría romper tu sitio. Añadido por Seguridad > Ajustes > Cambiar Directorio de Contenido.

en: user tried to login as "admin."
es: el usuario trató de iniciar sesión como "administrador."

en: too many bad login attempts
es: demasiados intentos fallidos de inicio de sesión

en: Username
es: Nombre de usuario

en: The number of login attempts a user has before their username is locked out of the system. Note that this is different from hosts in case an attacker is using multiple computers. In addition, if they are using your login name you could be locked out yourself. Set to 0 to log bad login attempts per user without ever locking the user out (this is not recommended).
es: El número de intentos de acceso que hace un usuario antes de que el sistema bloquee su nombre de usuario. Date cuenta que esto difiere según los servidores en caso de que un atacante esté usando varios ordenadores. Además, si están usando tu nombre de acceso podrías bloquearte a ti mismo. Establece a 0 el registro de intentos de acceso fallidos por usuario para no bloquear nunca este usuario (no se recomienda).

en: The number of login attempts a user has before their host or computer is locked out of the system. Set to 0 to record bad login attempts without locking out the host.
es: El número de intentos de inicio de sesión de un usuario antes de que su servidor o el equipo quede bloqueado por el sistema. Se establece en 0 para registrar intentos fallidos de conexión sin bloquear el servidor.

en: Attempts
es: Intentos

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
es: El número de minutos en los que los inicios fallidos de sesión deben ser recordados.

en: Immediately ban a host that attempts to login using the "admin" username.
es: Inmediatamente bloquear un host que intente iniciar sesión con el nombre de usuario "admin".

en: Local brute force protection looks only at attempts to access your site and bans users per the lockout rules specified locally. Network brute force protection takes this a step further by banning users who have tried to break into other sites from breaking into yours. The network protection will automatically report the IP addresses of failed login attempts to iThemes and will block them for a length of time necessary to protect your site based on the number of other sites that have seen a similar attack.
es: La protección local contra ataques de fuerza bruta solamente tiene en cuenta las reglas especificadas localmente para hacer frente a los intentos de acceder a tu sitio y bloquear a los usuarios en consecuencia. La protección en red contra ataques de fuerza bruta automáticamente informará a iThemes de la dirección IP de aquellos intentos fallidos de inicio de sesión. Se bloquearán durante un espacio de tiempo necesario, teniendo en cuenta el número de sitios que hayan sufrido un ataque similar.

en: Network vs Local Brute Force Protection
es: Protección contra fuerza bruta en red y local

en: If one had unlimited time and wanted to try an unlimited number of password combinations to get into your site they eventually would, right? This method of attack, known as a brute force attack, is something that WordPress is acutely susceptible to as, by default, the system doesn't care how many attempts a user makes to login. It will always let you try again. Enabling login limits will ban the host user from attempting to login again after the specified bad login threshold has been reached.
es: Si alguien dispone de tiempo ilimitado y quisiera probar con un ilimitado número de combinaciones de contraseñas para acceder a tu sitio, finalmente lo conseguiría, ¿verdad? Este método de ataque, conocido como ataque por fuerza bruta, es factible en WordPress ya que, por defecto, al sistema no le importan cuántos intentos emplee un usuario para acceder a su cuenta: siempre permite volver a intentarlo. Al activar un límite a los intentos de acceso se prohíbe que el usuario de un servidor pueda intentar iniciar sesión de nuevo tras alcanzar un número determinado de accesos erróneos.

en: Automatically ban "admin" user
es: Automáticamente bloquear al usuario "admin"

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
es: Minutos a recordar un intento de inicio de sesión fallido (revisar período)

en: Max Login Attempts Per User
es: Máximo número de intentos de conexión por usuario

en: Max Login Attempts Per Host
es: Máximo número de intentos de conexión por host

en: Local Brute Force Protection
es: Activar protección contra fuerza bruta

en: This feature allows you to completely ban hosts and user agents from your site without having to manage any configuration of your server. Any IP addresses or user agents found in the lists below will not be allowed any access to your site.
es: Esta característica te permite banear totalmente servidores y agentes de usuario de tu sitio sin tener que gestionar cualquier configuración de tu servidor. A las direcciones IP o los agentes de usuario que se encuentran en la lista de abajo no se les permitirá ninguna visita a tu sitio.

en: Ban User Agents
es: Banear agentes de usuario

note: translators: 1: input name, 2: invalid host translators: 1: input name, 2: invalid host list
en: Ban Hosts
es: Banear servidores

en: Ban Users
es: Prohibir Usuarios

en: Ban User Agents - Security > Settings > Banned Users
es: Banear agentes de usuario - Seguridad > Ajustes > Usuarios baneados

en: Ban Hosts - Security > Settings > Banned Users
es: Banear servidores - Seguridad > Ajustes > Usuarios baneados

en: Enable HackRepair.com's blocklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blocklist
es: Activar la característica de lista de bloqueo de HackRepair.com - Seguridad > Ajustes > Usuarios prohibidos > Lista de bloqueo por defecto

en: Enable HackRepair.com's ban list feature
es: Activa la funcionalidad de lista de bloqueo de HackRepair.com

en: Enter only 1 user agent per line.
es: Introduce sólo 1 agente de usuario por línea.

en: Use the guidelines below to enter user agents that will not be allowed access to your site.
es: Utiliza las siguientes pautas para introducir agentes de usuario a los que no se permitirá el acceso a tu sitio.

en: Banned Users
es: Usuarios baneados

en: You may need to turn this off if you are having problems with backups.
es: Puede que tengas que desactivar esta opción si estás teniendo problemas con las copias de seguridad.

en: Zip Database Backups
es: Copias de seguridad de bases de datos Zip

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Setting to "0" will retain all backups.
es: Limita el número de copias de seguridad almacenadas localmente (en este servidor). Cualquier copia de seguridad anterior por encima de este número se borrará. Establecerlo a "0" mantendrá todas las copias de seguridad.

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
es: Elige lo que debemos hacer con el archivo de copia de seguridad. Puedes hacer que te lo enviemos por correo electrónico, guardarlo localmente o ambos.

en: Backup Save Method
es: Método Guardar copia de seguridad

en: Save Locally Only
es: Sólo guardar localmente

en: Email Only
es: Solo Correo

en: Save Locally and Email
es: Guardar Localmente y por Correo

en: The path on your machine where backup files should be stored.
es: La ruta en el equipo donde los archivos de copia de seguridad deben guardarse.

en: The number of days between database backups.
es: El número de días entre las copias de seguridad de bases de datos.

en: Some plugins can create log files in your database. While these logs might be handy for some functions, they can also take up a lot of space and, in some cases, even make backing up your database almost impossible. Select log tables above to exclude their data from the backup. Note: The table itself will be backed up, but not the data in the table.
es: Algunos plugins pueden crear archivos de registro en su base de datos. Si bien estos registros podrían ser útiles para algunas funciones, también pueden ocupar mucho espacio y, en algunos casos, incluso hacer las copias de seguridad de su base de datos casi imposible. Seleccionar tablas de registro de arriba para excluir a sus datos en la copia de seguridad. Nota: La tabla en sí será respaldada, pero no los datos de la tabla.

en: Tables with data that does not need to be backed up
es: Tablas con datos que no necesitan ser respaldados

en: Enable Scheduled Database Backups
es: Activa copias de seguridad programadas de base de datos

en: Checking this box will have the backup script backup all tables in your database, even if they are not part of this WordPress site.
es: Marcar esta casilla hará que el script de copia de seguridad lleve a cabo una de copia de seguridad de todas las tablas en su base de datos, incluso si no son parte de este sitio WordPress.

en: Create a Database Backup
es: Crear una copia de seguridad de la base de datos

en: Exclude Tables
es: Excluir tablas

en: Compress Backup Files
es: Comprimir archivos de copia de seguridad

en: Backups to Retain
es: Copias de seguridad a guardar

en: Backup Location
es: Ubicación de la copia de seguridad

en: Backup Method
es: Método de copia de seguridad

en: Backup Full Database
es: Copia de seguridad completa de base de datos

en: Backup Interval
es: Intervalo de copia de seguridad

en: Schedule Database Backups
es: Programar  copias de seguridad de bases de datos

en: Database Backups
es: Copias de seguridad de bases de datos

en: Description
es: Copias de seguridad de bases de datos

en: Excluded Tables
es: Tablas excluidas

en: Tables for Backup
es: Tablas para copias de seguridad

en: One of the best ways to protect yourself from an attack is to have access to a database backup of your site. If something goes wrong, you can get your site back by restoring the database from a backup and replacing the files with fresh ones. Use the button below to create a backup of your database for this purpose. You can also schedule automated backups and download or delete previous backups.
es: Una de las mejores maneras de protegerse de un ataque es tener acceso a una copia de seguridad de base de datos de su sitio. Si algo sale mal puedes conseguir que tu sitio vuelva a funcionar restaurando la base de datos desde una copia de seguridad y la sustitución de los archivos con los nuevos. Utiliza el botón de abajo para crear una copia de seguridad de tu base de datos para este fin. También puedes programar copias de seguridad automáticas y descargar o eliminar las copias de seguridad anteriores.

en: If this is incorrect, please update it on the <a href="%s">WordPress General Settings page</a> by selecting the appropriate time zone. Failure to set the correct timezone may result in unintended lockouts.
es: Si esto no es correcto modifícalo en la <a href="%s">página de ajustes generales de WordPress</a> eligiendo una zona horaria adecuada. Un fallo al establecer la zona horaria correcta puede resultar en bloqueos no deseados.

en: Please note that according to your <a href="%s">WordPress Timezone settings</a> your current time is:
es: Por favor, observa que de acuerdo a los <a href="%s">ajustes de zona horaria de WordPress</a> tu hora actual es:

en: As most sites are only updated at certain times of the day it is not always necessary to provide access to the WordPress dashboard 24 hours a day, 7 days a week. The options below will allow you to disable access to the WordPress Dashboard for the specified period. In addition to limiting exposure to attackers this could also be useful to disable site access based on a schedule for classroom or other reasons.
es: Como la mayoría de los sitios sólo se actualizan en determinados momentos del día no siempre es necesario proporcionar acceso al escritorio de WordPress 24 horas al día, 7 días a la semana. Las siguientes opciones te permitirán desactivar el acceso al escritorio de WordPress durante el período especificado. Además de limitar la exposición a atacantes, esto también podría ser útil para desactivar el acceso al sitio dependiendo del horario de clases u otros motivos.

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time", 3: "End Date", 4: "End Time" translators: 1: "End Date", 2: "End Time" translators: 1: "Start Time", 2: "End Time"
en: End Time
es: Hora de finalización

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time", 3: "End Date", 4: "End Time" translators: 1: "End Date", 2: "End Time"
en: End Date
es: Fecha de finalización

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time", 3: "End Date", 4: "End Time" translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time" translators: 1: "Start Time", 2: "End Time"
en: Start Time
es: Hora de inicio

note: translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time", 3: "End Date", 4: "End Time" translators: 1: "Start Date", 2: "Start Time"
en: Start Date
es: Fecha de inicio

en: Type of Restriction
es: Tipo de restricción

en: Select the type of restriction you would like to enable.
es: Elige el tipo de restricción que que gustaría activar.

en: One Time
es: Una Vez

en: Daily
es: Diario

en: Away Mode
es: Modo de reposo

en: Change the ID of the user with ID 1.
es: Cambiar el ID de usuario con ID 1.

en: Change User ID 1
es: Cambiar ID de usuario 1

en: Enter a new username to replace "admin." Please note that if you are logged in as admin you will have to log in again.
es: Introduzca un nuevo nombre de usuario para reemplazar a "admin." Por favor, tenga en cuenta que si ha iniciado sesión como administrador, tendrá que volver a iniciar sesión.

en: New Admin Username
es: Nuevo Nombre de Usuario Admin

en: Notice
es: Aviso

en: WARNING
es: ADVERTENCIA

en: This feature will improve the security of your WordPress installation by removing common user attributes that can be used to target your site.
es: Esta característica mejora la seguridad de tu instalación de WordPress quitando atributos comunes de los usuarios que pueden ser utilizados para atacar tu sitio.

en: Security Check
es: Comprobación de seguridad

en: Admin User
es: Usuario administrador

en: Select All
es: Seleccionar todo

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
es: %1$s de %2$s

en: Current Page
es: Página actual

en: Excerpt View
es: Vista de extracto

en: List View
es: Vista de lista

en: Apply
es: Aplicar

en: Bulk Actions
es: Acciones en bloque

en: No items found.
es: No se han encontrado elementos.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
es: No fue posible separar los comentarios del código fuente ya que la función token_get_all() devolvió un valor no reconocido (tipo: %s)

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: No fue posible separar los comentarios del código fuente ya que la función token_get_all() está desactivada. Esto es un problema de configuración del sistema.

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: No se pudieron leer los permisos del archivo %s ya que la función fileperms() está desactivada. Esto es un problema de configuración del sistema.

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
es: No se pudieron leer los permisos del archivo %s ya que no se pudo encontrar el archivo.

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: No se pudieron cambiar los permisos del archivo %s ya que la función chmod() está desactivada. Esto es un problema de configuración del sistema.

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
es: No se pudieron modificar los permisos del archivo %1$s ya que se enviaron permisos sin integrador: (%2$s) %3$s

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: El archivo %s no pudo borrarse ya que la función unlink() está desactivada. Esto es un problema de configuración del sistema.

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
es: %s no se pudo escribir. Esto podría deberse a un problema de permisos. Asegúrate de que PHP se ejecuta desde un usuario que tenga permisos para escribir en esta ubicación.

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
es: %s no pudo escribirse como archivo. La ruta solicitada ya existe como directorio. Debe borrarse el directorio o elegirse un nuevo nombre de archivo antes de que se pueda escribir en el archivo.

en: %s could not be written. Both the fopen/fwrite/flock and file_put_contents functions are disabled on the server. This is a server configuration issue that must be resolved before iThemes Security can write files.
es: %s no se pudo escribir. Las funciones fopen/fwrite/flock y file_put_contents están desactivadas en el servidor. Esto es un problema de configuración del servidor que debe resolverse para que iThemes Security pueda escribir archivos.

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
es: %s no se pudo leer. Las funciones fopen/feof/fread/flock y file_get_contents están desactivadas en el servidor.

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
es: %s no se pudo leer. No parece que sea un archivo.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: Los permisos del directorio %s no se pudieron leer ya que la función fileperms() está desactivada. Esto es un problema de configuración del sistema.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
es: Los permisos del directorio %s no se pudieron leer ya que no se encontró el directorio.

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
es: No fue posible borrar %s debido a un error desconocido.

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
es: No fue posible borrar %1$s debido al siguiente error: %2$s

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: El directorio %s no se pudo borrar ya que la función rmdir() está desactivada. Esto es un problema de configuración del servidor.

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
es: El directorio %s no se pudo crear debido a un error desconocido. Esto podría deberse a un problema de permisos.

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
es: El directorio %s no se pudo crear ya que no se encontró un directorio superior.

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
es: El directorio %s no se pudo crear ya que la función mkdir() está desactivada. Esto es un problema de configuración del servidor.

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
es: El directorio %s no se pudo crear porque ya existe un archivo con ese nombre.

en: %s could not be read due to an unknown error.
es: %s no pudo leerse debido a un error desconocido.

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
es: %s no pudo leerse. Tanto las funciones opendir/readdir/closedir como las globales están desactivadas en el servidor.

en: Do not modify or remove this line
es: No modifiques ni borres esta línea

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
es: Imposible leer %1$s debido al siguiente error: %2$s

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
es: Las modificaciones a <code>wp-config.php</code> se han desactivado con un filtro.

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
es: iThemes Security preservó los siguientes ajustes ya que borrarlos podría impedir que tu sitio funcione correctamente.

en: Enabled
es: Activado

en: Off
es: Apagado

en: Yes
es: Sí

en: Complete!
es: ¡Completado!

en: Value
es: Valor

en: Status
es: Estado

en: Result
es: Resultado

en: Suggestion
es: Sugerencia

en: Relative Path
es: Ruta relativa

en: Daily Security Digest
es: Noticias diarias de seguridad

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
es: Para ver los registros dentro del plugin debes activar el acceso a la base de datos en los ajustes globales. El registro de archivos no está disponible para acceder desde el plugin.

en: Data
es: Datos

en: User | Users
es[0]: Usuario
es[1]: Usuarios

en: Host | Hosts
es[0]: Servidor
es[1]: Servidores

en: Time
es: Hora

en: Details
es: Detalles

en: Site Lockout Notification
es: Aviso de bloqueo del sitio

en: Permanently
es: Permanentemente

en: yes
es: sí

en: Your current settings are configured as follows:
es: Tus ajustes actuales está configurados así:

en: About Lockouts
es: Acerca de los bloqueos

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
es: Has sido bloqueado debido a que has intentado iniciar sesión de forma no válida demasiadas veces.

en: Lockout
es: Bloqueo

en: Active Lockouts
es: Bloqueos activos

en: Allow
es: Permitir

en: The message to display to a user when their account has been locked out.
es: El mensaje que se mostrará a un usuario cuando su cuenta ha sido bloqueada.

en: The email address(es) this notification will be sent to. One address per line.
es: La/s dirección/es de correo electrónico a donde se enviará este aviso. Una dirección por línea.

en: iThemes Security can log events in multiple ways, each with advantages and disadvantages. Database Only puts all events in the database with your posts and other WordPress data. This makes it easy to retrieve and process but can be slower if the database table gets very large. File Only is very fast but the plugin does not process the logs itself as that would take far more resources. For most users or smaller sites Database Only should be fine. If you have a very large site or a log processing software then File Only might be a better option.
es: iThemes Security puede registrar eventos de muchos modos, cada uno de ellos con sus ventajas e inconvenientes. Solo base de datos pone todos los eventos en la base de datos, junto a tus entradas y resto de datos de WordPress. Esto facilita su recuperación y proceso pero puede ser más lento si la tabla de la base de datos se hace muy grande. Solo en archivo es muy rápido, pero el plugin no procesa los registros por su cuenta, ya que consumiría muchos más recursos. Para la mayoría de usuarios o en sitios pequeños Solo base de datos sería lo adecuado. Si tienes un sitio muy grande o un software de procesamiento de registros entonces Solo en archivo sería una mejor opción.

en: How should event logs be kept
es: Cómo deberían guardarse los registros de eventos

en: Both
es: Ambos

en: File Only
es: Sólo en archivo

en: Database Only
es: Sólo en la base de datos

en: Restore Default Location
es: Restaurar ubicación por defecto

en: This path must be writable by your website. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
es: Esta ruta debe ser escribible por tu web. Para mayor seguridad, se recomienda no incluir en la carpeta raíz del sitio Web.

en: The path on your server where log files should be stored.
es: La ruta en tu servidor donde se deben almacenar los archivos de registro.

en: Enter only 1 IP address or 1 IP address range per line.
es: Introduce solamente 1 dirección IP o 1 rango de direcciones IP por línea.

en: Lookup IP Address.
es: Búsqueda de direcciones IP.

en: Minutes
es: Minutos

en: The message to display when a computer (host) has been locked out.
es: El mensaje que se mostrará cuando un ordenador (host) ha sido bloqueado.

en: error
es: Error

en: Enable InfiniteWP Compatibility
es: Activar compatibilidad con InfiniteWP

en: Hide security menu in admin bar.
es: Ocultar menú de seguridad en la barra de administración.

en: You can use HTML in your message. Allowed tags include: a, br, em, strong, h1, h2, h3, h4, h5, h6, div.
es: Puedes utilizar HTML in tu mensaje. Las etiquetas permitidas incluyen: a, br, em, strong, h1, h2, h3, h4, h5, h6, div

en: The message to display to a user when their IP has been flagged as bad by the iThemes network.
es: El mensaje que se le mostrará a un usuario cuando su IP haya sido marcada como peligrosa por la red de iThemes.

en: Your IP address has been flagged as a threat by the iThemes Security network.
es: Tu dirección IP ha sido marcada como amenaza en la red de iThemes Security.

en: How many days should a lockout be remembered to meet the ban threshold above.
es: ¿Cuántos días hay que recordar un bloqueo para cumplir con el umbral anterior?

en: Days
es: Días

en: The number of lockouts per IP before the host is banned permanently from this site.
es: El número de bloqueos por IP antes de que banear permanentemente de este sitio al servidor.

en: Lockouts
es: Bloqueos

en: If this box is checked the IP address of the offending computer will be added to the "Ban Users" list after reaching the number of lockouts listed below.
es: Si esta casilla está marcada la dirección IP del equipo infractor será añadido a la lista de «Usuarios prohibidos» después de haber alcanzado el número de bloqueos que se enumeran a continuación.

en: Allow iThemes to track plugin usage via anonymous data.
es: Permitir a iThemes hacer un seguimiento de uso del plugin mediante datos anónimos.

en: Security error!
es: ¡Error de seguridad!

en: Hide Security Menu in Admin Bar
es: Ocultar el menú de seguridad en la barra de administración

en: NGINX Conf File
es: Archivo NGINX Conf.

en: Allow Data Tracking
es: Permitir Rastreo de Datos

en: Add InfiniteWP Compatibility
es: Agregar compatibilidad con InfiniteWP

en: Path to Log Files
es: Ruta a Archivos de registro

en: Days to Keep Database Logs
es: Días para mantener registros de la Base de datos

en: Log Type
es: Tipo de registro

en: Lockout Period
es: Período de bloqueo

en: Community Lockout Message
es: Mensaje de bloqueo en la comunidad

en: User Lockout Message
es: Mensaje de bloqueo del usuario

en: Host Lockout Message
es: Mensaje de bloqueo al servidor

en: Write to Files
es: Escribir en los archivos

en: Global Settings
es: Ajustes globales

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
es: Debes reiniciar tu servidor NGINX para que los cambios surtan efecto.

en: wp-config.php Rules
es: Reglas wp-config.php

en: Get Free API Key
es: Obtén una clave API gratuita

en: New! Take your site security to the next level by activating iThemes Brute Force Network Protection.
es: ¡Nuevo! Lleva la seguridad de tu sitio al próximo nivel activando la red de protección contra fuerza bruta de iThemes.

en: Dismiss
es: Descartar

en: Security
es: Seguridad

en: Backups
es: Copias de seguridad

en: Go Pro
es: Hazte Pro

en: Logs
es: Registros

en: Advanced
es: Avanzado

en: Settings
es: Ajustes
